Teraz na antenie:
Radio Wnet
Gospodarka

„To doprowadzi do likwidacji tysięcy miejsc pracy”. Hutek alarmuje ws. Zielonego Ładu

Bogusław Hutek, szef górniczej Solidarności, ostro skrytykował unijną politykę klimatyczną. W rozmowie mówił o rosnących cenach energii, zagrożeniu dla przemysłu i możliwych blackoutach. — „To uderzy w każdego obywatela” — przekonywał.
„To doprowadzi do likwidacji tysięcy miejsc pracy”. Hutek alarmuje ws. Zielonego Ładu

Elektrownia wiatrowa w Niemczech, fot. commons.wikimedia.org/Dirk Ingo Franke

Szekspir pod gwiazdami

Bogusław Hutek, przewodniczący Solidarności w Polskiej Grupie Górniczej i szef Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego, ostro skrytykował unijną politykę klimatyczną. W rozmowie mówi o rosnących kosztach życia, drogiej energii i zagrożeniu dla polskiego przemysłu. Jego zdaniem skutki Zielonego Ładu i systemu ETS2 mogą być dla Polski bardzo poważne.

Zielony Ład pod ostrzałem

Hutek przekonywał, że kolejne unijne regulacje klimatyczne były przyjmowane bez realnej zgody obywateli.

— Od 2007 roku protestowaliśmy przeciwko pakietowi klimatycznemu. Wtedy wszyscy mówili, że protestują tylko górnicy, bo to ich dotyczy. Dziś widać, że skutki odczują wszyscy — mówi.

Szekspir pod gwiazdami

Szef górniczej Solidarności zwrócił uwagę przede wszystkim na ETS2 oraz dyrektywę budynkową. Według niego nowe regulacje przełożą się na ogromne koszty dla mieszkańców.

— Ekonomiści wyliczali, że koszty dla mieszkańca mogą wynieść od kilku do kilkunastu tysięcy złotych — alarmuje.

Zielony Ład uderza w Śląsk. Alarm wokół JSW
Zielony Ład uderza w Śląsk. Alarm wokół JSW

Marek Wesoły, poseł PiS i były wiceminister aktywów państwowych, ostrzega przed pogłębiającym się kryzysem w polskim gór…

„ETS2 uderzy po kieszeni każdego”

W rozmowie wielokrotnie powracał temat systemu handlu emisjami. Hutek przekonywał, że to właśnie ETS odpowiada za wzrost cen energii.

— Na początku emisja kosztowała 5 euro, dziś to nawet około 100 euro. To wszystko jest dokładane do rachunków za prąd — tłumaczy.

Szekspir pod gwiazdami

Jego zdaniem problem dopiero się zacznie, gdy pełną skalę osiągnie ETS2.

— Jeżeli ktoś będzie miał źle ocieplony dom albo ogrzewał go gazem czy węglem, to będzie ponosił dodatkowe koszty. To uderzy bezpośrednio w obywateli — stwierdza.

„Europa zamieni się w skansen”. Trzeciakowska ostrzega przed skutkami ETS
„Europa zamieni się w skansen”. Trzeciakowska ostrzega przed skutkami ETS

Bruksela może wykonać pierwszy krok w sprawie ETS, ale – zdaniem Anny Trzeciakowskiej – to nie wystarczy. W rozmowie na …

Ceny prądu w Polsce. „Mamy najdroższą energię”

Bogusław Hutek przekonywał, że sama produkcja energii z węgla nie jest tak droga, jak przedstawiają to niektóre analizy.

— Kopalnie sprzedają dziś węgiel do energetyki po około 300 zł za tonę. Problemem są wszystkie dodatkowe opłaty, ETS, przesył i kolejne podatki — mówi.

Szekspir pod gwiazdami

Szef Solidarności podkreślał też, że rachunki za energię rosną nawet wtedy, gdy gospodarstwa praktycznie nie zużywają prądu.

— Mam garaż, w którym praktycznie nie korzystam z energii, a i tak przychodzą rachunki po kilkaset złotych. To są opłaty przesyłowe i utrzymanie systemu — wskazuje.

Były prezes KGHM: Niemcy dopłacają do prądu, my płacimy dwa razy więcej
Były prezes KGHM: Niemcy dopłacają do prądu, my płacimy dwa razy więcej

„Energia dla przemysłu jest w Polsce najdroższa w Europie” – mówi w Radiu Wnet Marcin Chludziński . Jego zdaniem UE brni…

Offshore i OZE. „Prąd nie będzie tańszy”

Hutek bardzo krytycznie odniósł się również do rozwoju odnawialnych źródeł energii, szczególnie farm wiatrowych na Bałtyku.

— Mówi się o wydaniu nawet ponad biliona złotych na offshore. Ktoś będzie musiał za to zapłacić. Te koszty zostaną doliczone do ceny energii — ocenia.

Szekspir pod gwiazdami

Jego zdaniem obietnice taniego prądu z OZE są nierealne.

— Nigdy prąd z OZE nie będzie tańszy. Mamy własny surowiec i powinniśmy z niego korzystać — podkreśla.

„Będziemy mieć blackout za blackoutem”

Przewodniczący górniczej Solidarności ostrzegał także przed możliwymi problemami z bezpieczeństwem energetycznym Polski.

— Jeżeli nie utrzymamy energetyki węglowej, to za kilka lat może się okazać, że będziemy mieć blackout za blackoutem — mówi.

Szekspir pod gwiazdami

Według Hutka transformacja energetyczna postępuje zbyt szybko, a Polska nie ma jeszcze stabilnych alternatyw dla węgla.

— Chcemy rozwijać sztuczną inteligencję i nowoczesny przemysł, a to wymaga ogromnych ilości energii” — zaznacza.

Spór o prawdziwe koszty energii

W trakcie rozmowy pojawił się także temat analiz publikowanych przez Forum Energii. Według części ekspertów energia z węgla jest dziś znacznie droższa niż ta pochodząca z OZE.

Hutek zdecydowanie odrzucił takie wyliczenia.

Szekspir pod gwiazdami

— To wszystko jest zakłamywane. Nie pokazuje się pełnych kosztów i wszystkich elementów systemu — przekonuje.

Jego zdaniem część analiz pomija wpływ opłat klimatycznych oraz kosztów przesyłu energii.

Górnictwo i dopłaty do kopalń

Szef Solidarności odniósł się również do zarzutów dotyczących dopłat do górnictwa. Jak podkreślał, w czasie kryzysu energetycznego polskie kopalnie sprzedawały węgiel znacznie taniej niż ceny światowe.

— W 2022 roku mogliśmy zarobić ogromne pieniądze, ale utrzymywaliśmy niższe ceny dla energetyki i odbiorców — mówi.

Szekspir pod gwiazdami

Przypomniał też sytuację z czasów kryzysu opałowego.

— Kiedy węgiel na rynku kosztował po 4 tysiące złotych, my sprzedawaliśmy go po około 1400 zł — podkreśla.

Protest przeciw Zielonemu Ładowi

Na zakończenie rozmowy Hutek zachęcał do udziału w proteście przeciwko polityce klimatycznej Unii Europejskiej.

— Jeżeli dziś nie będziemy protestować, to możemy doprowadzić do likwidacji polskiego przemysłu i tysięcy miejsc pracy — ostrzega.

Szekspir pod gwiazdami

Jak dodał, stawką jest przyszłość kolejnych pokoleń.

— Musimy zadbać o to, żeby nasze dzieci i wnuki miały w Polsce pracę i nie musiały wyjeżdżać za granicę” — podsumowuje.

Przeczytaj więcej

Kongres Fundacji SET „Polska ambitna. Jak wzmacniać państwo w niestabilnym świecie?
Kongres Fundacji SET „Polska ambitna. Jak wzmacniać państwo w niestabilnym świecie?
Marcin Horała o dymisji Macieja Laska. „Ta dymisja od dawna się należała”
Marcin Horała o dymisji Macieja Laska. „Ta dymisja od dawna się należała”
Susza. Sawicki alarmuje ws. polskiej wsi: „Za 20 lat będziemy pustynią”
Susza. Sawicki alarmuje ws. polskiej wsi: „Za 20 lat będziemy pustynią”