Teraz na antenie:
Radio Wnet
Gospodarka

„Amerykanie nie są dobrymi wujkami”. Dominik Kolorz o gazowej pułapce i końcu polskiego węgla

Półtora roku wystarczyło, by z kont Jastrzębskiej Spółki Węglowej wyparowało 7 miliardów złotych. Dominik Kolorz, przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności, wprost nazywa obecne zarządzanie spółkami Skarbu Państwa „sabotażem gospodarczym”. W rozmowie z Radiem Wnet padły bardzo mocne oskarżenia.
„Amerykanie nie są dobrymi wujkami”. Dominik Kolorz o gazowej pułapce i końcu polskiego węgla

Kopalnia Jastrzębskiej Spółki Węglowej, fot. JSW

Szekspir pod gwiazdami

Polska jest jedynym krajem w Unii Europejskiej, który dzięki własnym zasobom węgla kamiennego i brunatnego może zachować realną suwerenność energetyczną. Tymczasem, jak alarmują związkowcy, państwowe giganty obierają zgoła inny, niebezpieczny kierunek.

Gazowa pułapka i „sabotaż gospodarczy”

Przewodniczący Solidarności na Śląsku nie kryje oburzenia faktem, że narodowe czempiony, od PGE po Tauron, masowo inwestują w bloki gazowe, odchodząc od rodzimego paliwa, które miało być pomostem do czasu wybudowania w Polsce elektrowni atomowych.

– Ja to oceniam, że mamy do czynienia z sabotażem gospodarczym – powiedział ostro Dominik Kolorz na antenie Radia Wnet. Zwrócił uwagę na potężny paradoks nowej strategii: – Stawiamy bloki gazowe, do których po pierwsze nie jesteśmy w stanie dostarczyć naszego gazu, bo go po prostu nie mamy. Nawet jak korzystamy z Baltic Pipe, to też nam nie starczy na potrzeby bloków gazowych. No i uzależniamy się energetycznie znowu od obcego nośnika.

Szef Solidarności przestrzega również przed bezkrytycznym optymizmem wobec dostaw skroplonego gazu ziemnego (LNG) ze Stanów Zjednoczonych. Bezpieczeństwo energetyczne Polski nie powinno opierać się na naiwności.

Szekspir pod gwiazdami

– To fajnie, że Amerykanie dostarczają nam w tej chwili gaz skroplony przez nasze porty w Świnoujściu, ale Amerykanie, umówmy się, nie są dobrymi wujkami i tego gazu za darmo dostarczać nam nie będą – zaznaczył związkowiec, dodając, że gazyfikacja skaże Polaków na drastycznie wyższe rachunki za prąd.

Katastrofa w JSW. Gdzie podziało się 7 miliardów złotych?

Jeszcze bardziej dramatycznie brzmią słowa Kolorza dotyczące kryzysu w JSW (Jastrzębskiej Spółce Węglowej). Lider związkowców wprost uderzył w nowe zarządy spółek Skarbu Państwa, obwiniając je o doprowadzenie rentownej firmy na skraj przepaści.

– To dobitny przykład na to, jak mieli przyjść doskonali, apolityczni menadżerowie do zarządzania spółkami Skarbu Państwa – ironizował przewodniczący. – Ci doskonali apolityczni menadżerowie od 2024 roku, jak przejęli władzę, to doprowadzili do takiej sytuacji, że spółka, która miała na kontach ponad 7 miliardów złotych… rozpieprzyli te pieniądze nie wiadomo na co, nie wiadomo gdzie, w przeciągu półtora roku!

Kolorz nie przebierał w słowach, nazywając nowe władze „niedołęgami gospodarczymi”. Obecnie trwa dramatyczna walka o utrzymanie płynności finansowej węglowego giganta.

Szekspir pod gwiazdami

Górnicy zaciskają pasa. Co dalej ze spółką?

Jedynym namacalnym elementem ratowania JSW jest na razie oddanie części wynagrodzeń przez samych pracowników. Sytuację miały ratować pożyczki z Agencji Rozwoju Przemysłu, a także ustawa górnicza pozwalająca na dobrowolne odejścia na osłony socjalne, ale proces ten wciąż kuleje.

Zdaniem Kolorza, nawet jeśli spółka otrzyma wsparcie finansowe, problem nie zniknie. – To i tak długofalowo nie pozwoli jastrzębskiej spółce węglowej obejść się bez kryzysu, bo i tak brakuje na normalne funkcjonowanie, na utrzymanie płynności finansowej, jeszcze około 4 miliardów złotych – podsumował pesymistycznie szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności.

Przeczytaj więcej

Kongres Fundacji SET „Polska ambitna. Jak wzmacniać państwo w niestabilnym świecie?
Kongres Fundacji SET „Polska ambitna. Jak wzmacniać państwo w niestabilnym świecie?
Marcin Horała o dymisji Macieja Laska. „Ta dymisja od dawna się należała”
Marcin Horała o dymisji Macieja Laska. „Ta dymisja od dawna się należała”
Susza. Sawicki alarmuje ws. polskiej wsi: „Za 20 lat będziemy pustynią”
Susza. Sawicki alarmuje ws. polskiej wsi: „Za 20 lat będziemy pustynią”