Teraz na antenie:
Radio Wnet
Gospodarka

Koncerny paliwowe zarabiają miliardy na kryzysie. Ekspertka: „To my ponosimy koszt wojny”

Wojna na Bliskim Wschodzie ponownie wywołała obawy o ceny ropy i gazu. W czasie gdy kierowcy i gospodarstwa domowe odczuwają skutki kryzysu energetycznego, największe koncerny paliwowe notują rekordowe zyski. – „To nie społeczeństwo odpowiada za wojnę, a to właśnie obywatele ponoszą jej koszty” – mówi Diana Maciąga z Polskiej Zielonej Sieci.
Koncerny paliwowe zarabiają miliardy na kryzysie. Ekspertka: „To my ponosimy koszt wojny”

Rządowa interwencja w ceny paliw, fot. pxhere.com

Szekspir pod gwiazdami

Rosnące ceny ropy i gazu ponownie wywołały dyskusję o tym, kto naprawdę korzysta na kryzysie energetycznym. Podczas gdy konsumenci płacą coraz więcej za paliwo i energię, największe koncerny paliwowe notują rekordowe wyniki finansowe.

Jak przypomniano w rozmowie, British Petroleum miało odnotować w pierwszym kwartale 2026 roku ponad 3 mld dolarów zysku, czyli dwa razy więcej niż rok wcześniej. Podobne wyniki osiągają także inni giganci rynku.

– To nie są instytucje charytatywne – mówi Diana Maciąga z Polskiej Zielonej Sieci i ekspertka Koalicji Klimatycznej. Jak podkreśla, to społeczeństwo ponosi dziś koszty wojny i kryzysu energetycznego, mimo że nie odpowiada za ich wybuch.

Kryzys paliwowy uderza w lotnictwo. Kolejne bankructwa?
Kryzys paliwowy uderza w lotnictwo. Kolejne bankructwa?

Linie lotnicze na całym świecie ograniczają połączenia, tną siatki lotów i przygotowują się na możliwe niedobory paliwa….

Podatek od nadzwyczajnych zysków wraca do debaty

Wraz z rekordowymi wynikami finansowymi koncernów wraca także temat podatku od nadzwyczajnych zysków firm energetycznych.

Szekspir pod gwiazdami

Zdaniem ekspertki takie rozwiązania są możliwe, bo podobny mechanizm funkcjonował już po rosyjskiej agresji na Ukrainę. W Unii Europejskiej wprowadzono wówczas tzw. opłatę solidarnościową obejmującą nadmiarowe zyski sektora energetycznego.

– W ciągu roku udało się odzyskać 28 miliardów euro – przypomina Maciąga.

Jej zdaniem środki z takiego podatku powinny trafiać przede wszystkim do najbardziej wrażliwych odbiorców energii oraz wspierać transformację energetyczną.

Szekspir pod gwiazdami

„Musimy zerwać z uzależnieniem od paliw kopalnych”

Ekspertka przekonuje, że obecny kryzys jest kolejnym dowodem na to, jak silnie Europa pozostaje uzależniona od paliw kopalnych.

– To już drugi kryzys w ciągu czterech lat wywołany przez paliwa kopalne – ocenia.

Jej zdaniem inwestycje w odnawialne źródła energii, elektryfikację i efektywność energetyczną są dziś nie tylko kwestią klimatu, ale także bezpieczeństwa państw.

Maciąga zwracała uwagę, że po odejściu od rosyjskiego gazu Europa w dużej mierze uzależniła się od dostaw LNG ze Stanów Zjednoczonych.

Szekspir pod gwiazdami

– Nastąpiło uzależnienie od nowego dealera, czyli od Stanów Zjednoczonych – mówi.

Mocna krytyka atomu w Polsce

W rozmowie pojawił się również temat energetyki jądrowej. Zdaniem ekspertki rozwijanie atomu w Polsce „od zera” nie rozwiąże najpilniejszych problemów energetycznych kraju.

– Jeżeli nawet taka elektrownia zostanie wybudowana, to jest kwestia lat – podkreśla.

Maciąga oceniła także, że energia jądrowa jest bardzo kosztowna, szczególnie w pierwszych dekadach funkcjonowania elektrowni. Według niej większy nacisk powinien zostać położony na rozwój OZE.

Szekspir pod gwiazdami

„Transformacja to nie utopia”

Ekspertka przekonywała, że odejście od paliw kopalnych nie jest nierealnym scenariuszem, choć wymaga czasu i politycznej determinacji.

– Nie jesteśmy skazani na paliwa kopalne. Technologie już istnieją – zaznacza.

Jak dodała, transformacja energetyczna to proces rozpisany na lata, ale – jej zdaniem – nie powinien być dziś spowalniany mimo kolejnych kryzysów geopolitycznych.

Przeczytaj więcej

Kongres Fundacji SET „Polska ambitna. Jak wzmacniać państwo w niestabilnym świecie?
Kongres Fundacji SET „Polska ambitna. Jak wzmacniać państwo w niestabilnym świecie?
Marcin Horała o dymisji Macieja Laska. „Ta dymisja od dawna się należała”
Marcin Horała o dymisji Macieja Laska. „Ta dymisja od dawna się należała”
Susza. Sawicki alarmuje ws. polskiej wsi: „Za 20 lat będziemy pustynią”
Susza. Sawicki alarmuje ws. polskiej wsi: „Za 20 lat będziemy pustynią”