Rosnące ceny ropy i gazu ponownie wywołały dyskusję o tym, kto naprawdę korzysta na kryzysie energetycznym. Podczas gdy konsumenci płacą coraz więcej za paliwo i energię, największe koncerny paliwowe notują rekordowe wyniki finansowe.
Jak przypomniano w rozmowie, British Petroleum miało odnotować w pierwszym kwartale 2026 roku ponad 3 mld dolarów zysku, czyli dwa razy więcej niż rok wcześniej. Podobne wyniki osiągają także inni giganci rynku.
– To nie są instytucje charytatywne – mówi Diana Maciąga z Polskiej Zielonej Sieci i ekspertka Koalicji Klimatycznej. Jak podkreśla, to społeczeństwo ponosi dziś koszty wojny i kryzysu energetycznego, mimo że nie odpowiada za ich wybuch.

Linie lotnicze na całym świecie ograniczają połączenia, tną siatki lotów i przygotowują się na możliwe niedobory paliwa….
Podatek od nadzwyczajnych zysków wraca do debaty
Wraz z rekordowymi wynikami finansowymi koncernów wraca także temat podatku od nadzwyczajnych zysków firm energetycznych.






