Uwolnienie Andrzeja Poczobuta i rola USA
Punktem wyjścia rozmowy było uwolnienie Andrzeja Poczobuta po niemal pięciu latach więzienia na Białorusi. Krzysztof Skowroński przypomniał, że ostatniego wywiadu przed aresztowaniem Poczobut udzielił Radiu Wnet 24 marca 2021 roku. Następnego dnia miał ponownie połączyć się telefonicznie, ale o godz. 6 rano został zatrzymany.
Prowadzący debatę podkreślał, że przez lata dziennikarz był w praktyce zakładnikiem w stosunkach polsko-białoruskich. W audycji przypomniano również innych więzionych dziennikarzy, w tym Kaciarynę Andrejewą z Biełsatu, która także po latach więzienia znalazła się w Polsce.

Andrzej Poczobut, dziennikarz i działacz polskiej mniejszości na Białorusi, wyszedł na wolność. Według informacji podawa…
– Wydawało się, że może w tym więzieniu spędzi kilka miesięcy. Okazało się, że był internowany, tak naprawdę był zakładnikiem w stosunkach polsko-białoruskich. Ale dzisiaj ten szczęśliwy dzień: Andrzej Poczobut dotarł do Rzeczpospolitej – mówił Krzysztof Skowroński.
Szczepan Ruman ocenił, że spośród możliwych czynników, które doprowadziły do uwolnienia Poczobuta, najważniejsza była aktywność amerykańskiej dyplomacji. Zwrócił uwagę, że zarówno szef MSZ, jak i minister koordynator służb specjalnych dziękowali Donaldowi Trumpowi za działania w tej sprawie.








