Teraz na antenie:
Radio Wnet
Wiadomości

ZEA wychodzą z OPEC. Cios w Arabię Saudyjską i wstrząs na rynku ropy

Zjednoczone Emiraty Arabskie wychodzą z OPEC i szykują się do gwałtownego zwiększenia wydobycia ropy. To decyzja, która uderza w Arabię Saudyjską, może zachwiać całym kartelem i wywołać globalne skutki gospodarcze.
ZEA wychodzą z OPEC. Cios w Arabię Saudyjską i wstrząs na rynku ropy

Flaga Zjednoczonych Emiratów Arabskich / Fot. Aerra Carnicom, CC 4.0, Wikimedia Commons

Zjednoczone Emiraty Arabskie zdecydowały się na ruch, który może wywrócić układ sił na globalnym rynku ropy. Wyjście z OPEC i OPEC+ to nie tylko gospodarcza deklaracja niezależności, ale też wyraźny sygnał polityczny w stronę Arabii Saudyjskiej.

– Emiraty Arabskie zakomunikowały wyjście z OPEC i z OPEC+, co jest sensacyjnym doniesieniem – mówi Paweł Rakowski.

Decyzja Abu Zabi wpisuje się w szerszą zmianę strategii. Emiraty coraz wyraźniej stawiają na współpracę z USA i Izraelem, jednocześnie dystansując się od dotychczasowego modelu regionalnej współpracy opartego na dominacji Rijadu.

– Stawiają jednoznacznie, kategorycznie na pogłębioną współpracę z Izraelem i z Ameryką – podkreśla ekspert.

Cios w Arabię Saudyjską

Wyjście ZEA z OPEC to bezpośrednie uderzenie w Arabię Saudyjską, która od dekad pełni rolę lidera kartelu i głównego regulatora rynku ropy. Decyzja Emiratów może osłabić zdolność Rijadu do kontrolowania podaży i cen surowca.

– To jest bardzo poważny cios dla Arabii Saudyjskiej – ocenia gość „Popołudnia Wnet”.

Relacje między Abu Zabi a Rijadem od dawna są napięte, a wojna na Bliskim Wschodzie tylko na chwilę je zamroziła. Teraz konflikt wraca z nową siłą.

– Ten konflikt Abu Dhabi z Rijadem, który był bardzo gorący przed tą wojną, teraz się znowu odmraża i idzie z wielką intensywnością – wskazuje ekspert.

Iran grozi zatopieniem amerykańskich okrętów
Iran grozi zatopieniem amerykańskich okrętów

Mohsen Rezaei, doradca wojskowy Najwyższego Przywódcy Iranu, oświadczył, że irańskie siły są gotowe zatopić amerykańskie…

Więcej ropy, niższe ceny?

Najbardziej bezpośrednią konsekwencją decyzji Emiratów może być gwałtowny wzrost wydobycia ropy. Do tej pory produkcja była ograniczana przez porozumienia w ramach OPEC+.

– Już są doniesienia o tym, że chcą iść w 5 albo nawet 6 milionów baryłek dziennie – mówi Paweł Rakowski.

To oznacza potencjalny spadek cen ropy w krótkim okresie, co odczują konsumenci na całym świecie. Jednak długofalowe skutki mogą być znacznie bardziej skomplikowane.

– To spowoduje krótkotrwałe obniżenie cen ropy, natomiast konsekwencje długofalowe będą naprawdę trudne do przewidzenia – zaznacza ekspert.

Kruche zawieszenie broni, droższa energia w Europie
Kruche zawieszenie broni, droższa energia w Europie

Rozejm na Bliskim Wschodzie może okazać się tylko taktyczną przerwą – ocenia Szczepan Ruman. Jego zdaniem konflikt wokół…

Początek końca OPEC?

Decyzja Emiratów może okazać się punktem zwrotnym dla całego kartelu. Jeśli inne państwa pójdą tą samą drogą, OPEC w obecnej formie może przestać istnieć.

– Być może jest to początek końca tego kartelu – ocenia rozmówca Mikołaja Murkocińskiego.

W szerszej perspektywie wpisuje się to w trend osłabiania międzynarodowych struktur i sojuszy, które przez lata stabilizowały globalny rynek energii.

– To jest kolejna organizacja międzynarodowa, która w ostatnich latach traci na znaczeniu – dodaje ekspert.

Globalne skutki decyzji Abu Zabi

Choć krótkoterminowo decyzja Emiratów może przynieść ulgę kierowcom i gospodarkom zależnym od importu energii, długofalowo oznacza większą niepewność. Rynek ropy może stać się bardziej niestabilny, a rywalizacja między największymi producentami – bardziej agresywna.

– Konsekwencje tej wojny i tych decyzji będziemy odczuwać także we własnej kieszeni – podkreśla Paweł Rakowski.

Ruch Abu Zabi to nie tylko ekonomia, ale też geopolityka. To sygnał, że dotychczasowy porządek w Zatoce Perskiej się kruszy – a jego miejsce zajmuje coraz bardziej bezwzględna gra interesów.

Przeczytaj więcej

„Nie śpię po nocach”. Mieszkańcy Warszawy boją się utraty mieszkań po 50 latach
„Nie śpię po nocach”. Mieszkańcy Warszawy boją się utraty mieszkań po 50 latach
Konferencja odbudowy Ukrainy w Gdańsku. „Około 200 umów i kontraktów”. Polska w centrum inwestycji
Konferencja odbudowy Ukrainy w Gdańsku. „Około 200 umów i kontraktów”. Polska w centrum inwestycji
Marcelo Bielsa pod presją. „Bardziej przeceniony niż przereklamowany”. Urugwaj rozczarowuje na mundialu
Marcelo Bielsa pod presją. „Bardziej przeceniony niż przereklamowany”. Urugwaj rozczarowuje na mundialu