Pomnik Stanisławy Leszczyńskiej stanie w Warszawie. „Nigdy nie wolno zabijać dzieci”
8 maja w Warszawie odbędą się uroczystości związane z odsłonięciem pomnika Stanisławy Leszczyńskiej – położnej, która w niemieckim obozie Auschwitz-Birkenau przyjmowała porody i stała się symbolem bezwarunkowej obrony życia. Data nie jest przypadkowa. Tego dnia przypada 130. rocznica jej urodzin. Stanisława Leszczyńska urodziła się 8 maja 1896 roku w Łodzi, a po wojnie opisała swoje doświadczenia w przejmującym „Raporcie położnej z Oświęcimia”.
Barbara Mazurkiewicz, przewodnicząca Komitetu Budowy Pomnika, mówi o niej nie tylko jako o bohaterce czasu wojny, ale także jako o patronce polskich położnych i wzorze zawodowej etyki. W jej opowieści Leszczyńska jest kimś więcej niż postacią historyczną. To kobieta, która w skrajnie nieludzkich warunkach pozostała wierna swojej misji.








