Teraz na antenie:
Radio Wnet
Polska

Czyją racją stanu kieruje się Donald Tusk? „To jest jakaś schizofrenia”

– Cały szereg sygnałów artykułowanych przez Tuska pokazuje, że kieruje się niemiecką racją stanu. Żyje w jakieś schizofrenii – mówi prof. Piotr Grochmalski. Ekspert komentuje wypowiedź premiera o amerykańskich żołnierzach w Niemczech.
Czyją racją stanu kieruje się Donald Tusk? „To jest jakaś schizofrenia”

Donald Tusk i Friedrich Merz na konferencji prasowej, fot. YouTube.com/Kancelaria Premiera

Szekspir pod gwiazdami

Tusk, Niemcy i wojska USA

Prof. Piotr Grochmalski ostro skomentował wypowiedź Donalda Tuska dotyczącą ewentualnej relokacji amerykańskich żołnierzy z Niemiec do Polski. Premier mówił, że Polska nie będzie „podkradać” wojsk USA ani wykorzystywać relacji ze Stanami Zjednoczonymi do łamania europejskiej solidarności. Według eksperta ds. bezpieczeństwa taki sygnał jest niekorzystny z punktu widzenia polskiej racji stanu.

Donald Tusk, petryfikując cały szereg projektów kluczowych z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa polskiego, robił to wbrew polskiej racji stanu, a jedynymi, którzy na tym skorzystali, byli Niemcy – mówi prof. Piotr Grochmalski.

Zdaniem rozmówcy Radia Wnet wypowiedź premiera należy odczytywać szerzej – jako element polityki, w której priorytetem nie jest maksymalne wzmacnianie pozycji Polski wobec Stanów Zjednoczonych.

– Cały szereg tych sygnałów, które są artykułowane przez Tuska, pokazuje, że kieruje się niemiecką racją stanu. W przypadku premiera państwa polskiego jest to przerażające – ocenia prof. Piotr Grochmalski.

Szekspir pod gwiazdami

Relokacja wojsk USA jako szansa dla Polski

W rozmowie pojawił się wątek możliwego przesunięcia części amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Niemczech. Prof. Grochmalski wskazuje, że chodzi o kilka lub nawet kilkanaście tysięcy wojskowych z dużego kontyngentu USA obecnego obecnie na terytorium Niemiec.

– Po dziś dzień nie wiemy, czy to będzie 5 tysięcy, czy może 10 tysięcy z tych 35 tysięcy i 600 żołnierzy, których Amerykanie mają w tej chwili w Niemczech – zaznacza prof. Piotr Grochmalski.

Raś krytycznie o TSUE i związkach jednopłciowych: „To nie powinno być narzucone”
Raś krytycznie o TSUE i związkach jednopłciowych: „To nie powinno być narzucone”

W rządzie pojawiają się deklaracje wdrażania wyroku TSUE dotyczącego rejestracji związków jednopłciowych, ale nie wszysc…

Ekspert podkreśla, że z polskiej perspektywy kluczowe jest wzmocnienie wschodniej flanki NATO. Jego zdaniem część amerykańskich decydentów widzi sens przesunięcia wojsk właśnie do Polski i Rumunii.

– To jest zwolennik przesunięcia części tych sił do Polski, do Rumunii, a więc wzmocnienia wschodniej flanki NATO, co wynika ze strategicznych wzajemnych relacji polsko-amerykańskich – mówi prof. Grochmalski.

Szekspir pod gwiazdami

„Tusk stawia bezpieczeństwo Niemiec na pierwsze miejsce”

Najostrzejsza część wypowiedzi prof. Grochmalskiego dotyczy interpretacji słów Donalda Tuska. Ekspert ocenia, że premier nie powinien wysyłać sygnału, iż Polska nie chce korzystać z możliwego przesunięcia wojsk USA z Niemiec.

– On stawia bezpieczeństwo Niemiec na pierwsze miejsce. Tak należy to interpretować: że nie należy wykorzystywać, nie należy podbierać niemieckich żołnierzy, znaczy żołnierzy amerykańskich, którzy są dyslokowani w tej chwili w Niemczech – podkreśla prof. Piotr Grochmalski.

Według rozmówcy Radia Wnet Polska może znaleźć się w sytuacji, w której napięcia między Waszyngtonem a Berlinem otwierają przestrzeń do wzmocnienia jej pozycji strategicznej. W jego ocenie rząd nie powinien z tej możliwości rezygnować.

Co zostanie z MAGA po Trumpie? Grzywaczewski: Republikanie zmieniają swoją tożsamość
Co zostanie z MAGA po Trumpie? Grzywaczewski: Republikanie zmieniają swoją tożsamość

– Pytanie, czy to jeszcze jest MAGA, czy my już jesteśmy w świecie post-MAGA – mówi Tomasz Grzywaczewski. Publicysta i k…

– Polska jest najsilniejszym państwem flankowym z punktu widzenia potencjału, zdolności i tej roli, jaką pełni w relacjach amerykańsko-polskich oraz amerykańsko-natowskich – wskazuje prof. Grochmalski.

Szekspir pod gwiazdami

Spór USA–Niemcy i polska racja stanu

Prof. Grochmalski zwraca uwagę, że napięcia między Waszyngtonem a Berlinem nie są zjawiskiem nowym. Jego zdaniem Polska powinna patrzeć na nie przez pryzmat własnego bezpieczeństwa, a nie obaw przed naruszeniem interesów Niemiec.

– Amerykanie mają siłę i potrafią jej używać. To jest państwo rzeczywiście potężne – mówi prof. Piotr Grochmalski.

Ekspert wskazuje, że w nowym układzie strategicznym Polska może odgrywać istotną rolę jako państwo wschodniej flanki NATO. Dlatego – jego zdaniem – ewentualna relokacja wojsk USA powinna być traktowana jako szansa, a nie problem dyplomatyczny wobec Berlina.

– To państwo, na którym ma spoczywać szczególny ciężar odpowiedzialności za bezpieczeństwo europejskie – mówi prof. Grochmalski o Polsce.

Szekspir pod gwiazdami

Przeczytaj więcej

Kolejki do lekarzy i polityczna burza. Gursztyn: wyborcy KO zaczynają mieć kłopot
Kolejki do lekarzy i polityczna burza. Gursztyn: wyborcy KO zaczynają mieć kłopot
Referendum przeciwko Rafałowi Trzaskowskiemu? Michał Moskal: „Bardzo bym chciał, żeby się tak wydarzyło”
Referendum przeciwko Rafałowi Trzaskowskiemu? Michał Moskal: „Bardzo bym chciał, żeby się tak wydarzyło”
Posłanka KO wepchnęła się bez kolejki do szpitala. Koziński: „Złoci chłopcy Tuska wrócili”
Posłanka KO wepchnęła się bez kolejki do szpitala. Koziński: „Złoci chłopcy Tuska wrócili”