Teraz na antenie:
Radio Wnet
Polska

Kukiz: Na stowarzyszeniu premiera Morawieckiego zyskamy jako Polacy

W Poranku Wnet poseł Paweł Kukiz wyraża nadzieję, że Stowarzyszenie Rozwój Plus byłego premiera Mateusza Morawieckiego pozytywnie wpłynie na kształt polskiej prawicy. Rozmówca Krzysztofa Skowrońskiego wraca do swojej koncepcji "wielkiego namiotu", która zbliżyłaby nasz obóz konserwatywny do czegoś podobnego do amerykańskiej Partii Republikańskiej.
Kukiz: Na stowarzyszeniu premiera Morawieckiego zyskamy jako Polacy

Paweł Kukiz/fot. Jakub Węgrzyn

W rozmowie z redaktorem naczelnym Radia Wnet Paweł Kukiz uważa, że Prawo i Sprawiedliwość może stanąć przed realnym ryzykiem rozpadu. W jego ocenie wszystko zależy od tego, czy Jarosław Kaczyński zrezygnuje z „wodzowskiego modelu” zarządzania partią. Jeśli nie, scenariusz podziału na obóz Morawieckiego i Kaczyńskiego staje się coraz bardziej prawdopodobny.

Kaczyński musi zmienić kurs

Zdaniem Kukiza kluczowa jest zmiana sposobu funkcjonowania partii. Bez niej PiS może nie tylko stracić wyborców, ale też wewnętrzną spójność.

– Jeżeli Jarosław Kaczyński nie zrozumie, że to jest jedyna droga do osiągnięcia wysokiego wyniku, to może dojść do rozpadu i marnego wyniku Prawa i Sprawiedliwości pod jego wodzą – podkreśla Paweł Kukiz.

Szekspir pod gwiazdami

Jak zaznacza, obecny model oparty na silnym przywództwie jednego lidera przestaje działać w warunkach kryzysu i spadkowych notowań.

Wildstein o Rozwój Plus: wszystko wskazuje na to, że powstaje nowa partia
Wildstein o Rozwój Plus: wszystko wskazuje na to, że powstaje nowa partia

– Wygląda wszystko na to, że to powołanie nowej partii – mówi Bronisław Wildstein o stowarzyszeniu Rozwój Plus. Publicys…

Morawiecki z własnym zapleczem

W tle pojawia się rosnąca rola środowiska Mateusza Morawieckiego. Kukiz widzi w nim potencjalną alternatywę, która może przyciągnąć wyborców spoza twardego elektoratu PiS.

– To stowarzyszenie premiera Morawieckiego daje nadzieję na budowanie takiej nowoczesnej prawicy czy centroprawicy – wskazuje Paweł Kukiz.

Szekspir pod gwiazdami

Jednocześnie podkreśla, że nie chodzi o personalne zwycięstwo jednego polityka nad drugim, lecz o przyszłość całego obozu.

– Wygrać ma Polska, a nie Morawiecki, czy Kaczyński, czy Tusk – mówi Paweł Kukiz.

Poseł jednoznacznie deklaruje sympatię dla projektu Morawieckiego. „Na stowarzyszeniu premiera Morawieckiego zyskamy jako Polacy” – wyraża nadzieję.

Scenariusz podziału coraz bardziej realny

Szekspir pod gwiazdami

Według Kukiza napięcia w PiS są dziś naturalną konsekwencją słabszej pozycji partii niż jeszcze kilka lat temu. To właśnie w takich momentach najłatwiej o wewnętrzne konflikty i podziały.

– W takich sytuacjach kryzysowych, w jakich w tej chwili się znajduje ta partia, jest pewna nerwowość, jest zaostrzenie kursu – ocenia Paweł Kukiz.

Jeśli obecne tendencje się utrzymają, scenariusz dwóch konkurujących ze sobą obozów na prawicy – Kaczyńskiego i Morawieckiego – może przestać być tylko polityczną spekulacją.

„Koniec wojny w PiS” i znaczenie porozumienia Kaczyński–Morawiecki
„Koniec wojny w PiS” i znaczenie porozumienia Kaczyński–Morawiecki

– Nie porozumienie między Jarosławem Kaczyńskim a Mateuszem Morawieckim będzie kluczowe, tylko porozumienie między Patry…

Przeczytaj więcej

Prokurator Opitek: Projekt ustawy o biegłych sądowych to wizja gąszczu instytucjonalnego i proceduralnego
Prokurator Opitek: Projekt ustawy o biegłych sądowych to wizja gąszczu instytucjonalnego i proceduralnego
Kolejki do lekarzy i polityczna burza. Gursztyn: wyborcy KO zaczynają mieć kłopot
Kolejki do lekarzy i polityczna burza. Gursztyn: wyborcy KO zaczynają mieć kłopot
Referendum przeciwko Rafałowi Trzaskowskiemu? Michał Moskal: „Bardzo bym chciał, żeby się tak wydarzyło”
Referendum przeciwko Rafałowi Trzaskowskiemu? Michał Moskal: „Bardzo bym chciał, żeby się tak wydarzyło”