Magyar chce odejścia prezydenta Węgier
Péter Magyar, lider partii TISZA i zwycięzca wyborów parlamentarnych na Węgrzech, wezwał prezydenta Tamása Sulyoka do ustąpienia ze stanowiska. Jeszcze przed środowym spotkaniem z głową państwa mówił, że po objęciu władzy przez nowy rząd Sulyok nie powinien dalej pełnić swojej funkcji.
Magyar zapowiada przyspieszone tworzenie nowego gabinetu. Według Reutersa i AP nowy rząd może rozpocząć pracę już na początku maja, a najpóźniej w połowie miesiąca. To oznaczałoby bardzo szybkie domknięcie politycznej zmiany po zakończeniu 16-letnich rządów Viktora Orbána.
Twardy sygnał po wyborach
Spór o prezydenta jest czymś więcej niż tylko personalnym konfliktem. AP podaje, że Magyar uznaje Sulyoka za polityka niezdolnego do dalszego pełnienia urzędu, a jeśli ten nie zrezygnuje, nowa większość może sięgnąć po zmiany konstytucyjne. Reuters zaznacza z kolei, że lider TISZY zapowiada szerokie reformy państwa, mediów i relacji z Unią Europejską.





