Polska zaczęła budować własny system obserwacji z kosmosu
Gen. bryg. Andrzej Kowalski mówi wprost, że Polska weszła już w etap budowy własnych, suwerennych zdolności rozpoznania satelitarnego. Jeszcze kilka lat temu była to – jak podkreśla – ambicja i marzenie środowiska odpowiedzialnego za bezpieczeństwo państwa. Dziś ma się ono materializować w postaci pierwszych realnych narzędzi m.in. systemu obserwacji z kosmosu.
Zaczęliśmy to tworzyć. Faktycznie jest tak, że pierwsze satelity zostały przez nas w kosmos wystrzelone i budujemy taką zdolność
– mówi wiceszef BBN.

Artemis II ma być pierwszą od ponad pół wieku załogową misją, która obleci Księżyc. Kiedy start Artemis II? NASA wyznacz…
Kowalski przypomina, że dawniej Polska była skazana głównie na źródła komercyjne, jeśli chodzi o zobrazowania satelitarne. Teraz – jak zaznacza – pojawia się możliwość korzystania z własnych materiałów, które pozwolą obserwować sytuację na Ziemi z punktu widzenia państwowych interesów i potrzeb bezpieczeństwa.








