Jaśmina Nowak prosi o przybliżenie realiów zadomawiania się obcych gatunków w Polsce. Barbara Zając zwraca uwagę na przyjazny wygląd, który jednakże w szerszej perspektywie okazuje się dość złudny:
Można powiedzieć, że gatunki obce to są zwierzęta, rośliny, płazy, gady, grzyby, które zostały do nas przywiezione w jakiś tam sposób przez człowieka z terenów całkowicie nam obcych. I one tutaj zadomowiły się u nas. Niestety, pomimo tego, że czasami są to piękne okazy, wyglądające bardzo przyjaźnie, niestety zagrażają naszemu ekosystemowi, bioróżnorodności, generują ogromne koszty, zarówno w rolnictwie, jak i w infrastrukturze. Te gatunki obejmują całą Polskę.
Paweł Mamoń mówi o próbach kontaktu z Ministerstwem Środowiska w celu przeciwdziałania niebezpiecznym gatunkom, które, jak zwrócono na to uwagę podczas audycji, zagrażają naszemu ekosystemowi. Wiceprezes Polskiego Związku Łowiectwa zwraca uwagę na to, że nie ma na co czekać i trzeba podejmować zdecydowane działania:
Mieliśmy niedawno spotkania z Ministerstwem Klimatu i Środowiska. Na razie ministerstwo jest na takiej fazie, chce rozpoznać temat, ale temat już jest rozpoznany. My od dawna nagłaśniamy ten problem. Sygnalizujemy do ministerstwa, że my jako Polski Związek Łowiecki mamy cały system fotopułapek i monitorowania Stawów Przemkowskich, gdzie wiemy jakie są szkody, jaka jest populacja, jak duża populacja jest szopka, czy tylko trzeba po prostu z tego skorzystać.





