Teraz na antenie:
Radio Wnet
Polska

Łukasz Kmita po ujawnieniach ws. Szpitala Południowego: „To nie koniec tej sprawy”

Po głośnych doniesieniach dotyczących Szpitala Południowego w Warszawie poseł PiS Łukasz Kmita przekonuje, że ujawnione dotąd informacje mogą być jedynie początkiem większej afery. Polityk twierdzi, że podczas prowadzonych kontroli poselskich docierały do niego nieoficjalne sygnały o nieprawidłowościach, a część pracowników placówki miała obawiać się mówić o problemach publicznie.
Łukasz Kmita po ujawnieniach ws. Szpitala Południowego: „To nie koniec tej sprawy”

Szpital Południowy w Warszawie, fot. wikipedia.org/Adrian Grycuk

Szekspir pod gwiazdami

Nieoficjalne sygnały ze szpitala

Łukasz Kmita odnosi się do głośnej rozmowy byłego ordynatora chirurgii Szpitala Południowego dr. Emila Jędrzejewskiego, który opowiadał o nieprawidłowościach w placówce.

– Mieliśmy pewne sygnały dotyczące kwestii, które w szpitalu jeszcze się pojawią. Według naszych informacji to nie koniec tego, co ma zostać ujawnione – mówi poseł.

Jak relacjonował, do parlamentarzystów miały zgłaszać się osoby związane ze szpitalem, które zwracały uwagę na sposób zarządzania placówką i atmosferę panującą wśród personelu.

„Ludzie bali się mówić”

Zdaniem polityka część pracowników miała obawiać się konsekwencji ujawniania informacji.

Szekspir pod gwiazdami

– Mieliśmy przekonanie, że dyrekcja placówki, profesorowie i cenieni lekarze po prostu się bali – stwierdza Kmita.

Poseł przekonuje, że obawy miały wynikać z układów i zależności funkcjonujących wokół szpitala. Według niego problem nie ograniczał się wyłącznie do pojedynczych decyzji kadrowych.

Nisztor: „To dopiero wierzchołek góry lodowej”. Afera w Szpitalu Południowym nabiera tempa
Nisztor: „To dopiero wierzchołek góry lodowej”. Afera w Szpitalu Południowym nabiera tempa

Afera wokół Szpitala Południowego w Warszawie narasta. Dziennikarz śledczy Piotr Nisztor mówi wprost o „wierzchołku góry…

Mocne słowa o „zmowie milczenia”

W rozmowie padły również bardzo ostre oceny dotyczące funkcjonowania placówki.

– Pacjenci zostali narażeni na niebezpieczeństwo. Była systemowa zmowa milczenia – ocenia parlamentarzysta.

Szekspir pod gwiazdami

Kmita wskazywał, że szczególnie niepokojące są informacje dotyczące bezpieczeństwa pacjentów i zarzutów podnoszonych przez byłego ordynatora.

Naczelna Izba Lekarska bada sprawę

Polityk zwrócił uwagę na stanowisko prezesa Naczelnej Izby Lekarskiej Łukasza Jankowskiego, który poinformował o prowadzonym postępowaniu wyjaśniającym.

– Jeżeli inni lekarze potwierdzają część nieprawidłowości, to sprawa wymaga pełnego wyjaśnienia – podkreśla Kmita.

Poseł apelował jednocześnie o dalsze zgłaszanie informacji dotyczących nieprawidłowości w ochronie zdrowia i zapowiedział kolejne działania kontrolne.

Szekspir pod gwiazdami

Przeczytaj więcej

Piekielny weekend w Polsce. Padnie rekord sprzed ponad 100 lat?
Piekielny weekend w Polsce. Padnie rekord sprzed ponad 100 lat?
Marek Jakubiak: „Warszawa jest urzędem pracy Platformy Obywatelskiej”
Marek Jakubiak: „Warszawa jest urzędem pracy Platformy Obywatelskiej”
„Ten układ go chronił”. Polityczna odpowiedzialność Trzaskowskiego za aferę w Szpitalu Południowym i Kacprzyka
„Ten układ go chronił”. Polityczna odpowiedzialność Trzaskowskiego za aferę w Szpitalu Południowym i Kacprzyka