Teraz na antenie:
Radio Wnet
Sport

„Wszystkie kluby są na sprzedaż”. Mocne słowa Kazimierza Romańca o przyszłości polskiej piłki

Polska piłka coraz mocniej przyciąga inwestorów. Po przejęciu Górnika Zabrze przez konsorcjum związane z Lukasem Podolskim coraz głośniej mówi się o kolejnych sprzedażach klubów. – „Wszystkie kluby są na sprzedaż. To kwestia ceny i dogadania” – mówi historyk futbolu i prawnik sportowy Kazimierz Romaniec.
„Wszystkie kluby są na sprzedaż”. Mocne słowa Kazimierza Romańca o przyszłości polskiej piłki

Kazimierz Romaniec i Grzegorz Milko / Fot. Szymon Christianus

Szekspir pod gwiazdami

Górnik Zabrze otworzył nowy rozdział

Przejęcie Górnika Zabrze przez konsorcjum związane z Lukasem Podolskim może okazać się jednym z najważniejszych momentów dla polskiej piłki klubowej ostatnich lat. Zdaniem Kazimierza Romańca podobnych transakcji będzie coraz więcej.

– „Wszystkie kluby są na sprzedaż. Jest kwestia ceny i kwestia dogadania” – stwierdza bez ogródek Kazimierz Romaniec, ekspert zajmujący się prawem sportowym; twórca Encyklopedii Fuji.

Rozmówca Grzegorza Milko zwraca uwagę, że sytuacja właścicielska polskich klubów wciąż jest bardzo zróżnicowana. Część z nich pozostaje w rękach prywatnych inwestorów, ale wiele nadal kontrolują samorządy.

Samorządy kontra prywatyzacja klubów

Ekspert podkreśla jednak, że jeszcze kilkanaście lat temu to właśnie miasta ratowały wiele klubów przed upadkiem.

Szekspir pod gwiazdami

– „Niektóre kluby nie istniałyby, gdyby swego czasu samorządy nie wyciągnęły ręki i nie podtrzymały tych klubów” – zaznacza.

Jako przykłady podał m.in. Śląsk Wrocław czy Piasta Gliwice. Jednocześnie uważa, że obecny kierunek zmian jest korzystny.

– Oceniam bardzo korzystnie trend, który powoduje, że stopniowo idziemy w kierunku prywatyzacji przynajmniej klubów Ekstraklasy – mówi.

I dodaje:

Szekspir pod gwiazdami

– Miasto nie jest od tego, żeby utrzymywać zawodowy klub piłkarski

Mecz widmo. Spór między Śląskiem Wrocław a Wisłą Kraków. Powodem tzw. „pseudokibice”
Mecz widmo. Spór między Śląskiem Wrocław a Wisłą Kraków. Powodem tzw. „pseudokibice”

Goście Grzegorza Milko objaśniają spotkanie, do którego nie doszło. Nie milkną echa niedoszłego meczu pomiędzy Śląskiem …

Coraz większe pieniądze w Ekstraklasie

Zdaniem Romańca polska piłka weszła w nowy etap rozwoju. Wpływ mają na to coraz lepsze wyniki klubów w Europie, większe pieniądze z praw telewizyjnych oraz rosnące zainteresowanie sponsorów i inwestorów.

– Coraz większy pieniądz napływa do piłki w Polsce – podkreśla.

Ekspert zwrócił uwagę, że polskie kluby zaczynają być postrzegane jako element większego biznesowego projektu.

Szekspir pod gwiazdami

– Klub może być dźwignią szerszego biznesu – tłumaczy.

Jednocześnie przyznał, że futbol nadal częściej generuje koszty niż gigantyczne zyski.

– Klub jest raczej ośrodkiem kosztów niż ośrodkiem zarabiającym pieniądze – ocenia.

Stabilność kontra chaos. Dlaczego Lech znów wygrał ligę?
Stabilność kontra chaos. Dlaczego Lech znów wygrał ligę?

Lech Poznań obronił tytuł mistrza Polski, potwierdzając swoją dominację na krajowym podwórku. Choć sezon nie był widowis…

Stadiony pełne kibiców. Polska w europejskiej czołówce

Romaniec zwraca uwagę, że jednym z największych atutów polskiej piłki pozostają kibice. Według niego zainteresowanie futbolem w Polsce jest ogromne.

Szekspir pod gwiazdami

– Jesteśmy jedną z najbardziej piłkarskich nacji – mówi.

Przypomina również, że średnia frekwencja w Ekstraklasie należy dziś do najlepszych w Europie.

– Jeżeli mamy na ostatniej kolejce Ekstraklasy średnią 19 700 widzów na mecz, to jest szósta średnia w Europie. Jesteśmy tuż za wielką piątką – podkreśla.

„Piłkarze zarabiają za dużo?”

W rozmowie pojawia się także temat pieniędzy zarabianych przez zawodników. Punktem wyjścia były słowa trenera Puszczy Niepołomice Tomasza Tułacza, który stwierdził, że piłkarze pierwszoligowi bywają przepłacani.

Szekspir pod gwiazdami

Romaniec odpowiada ironicznie:

– No dobrze, no to płaćmy piłkarzom mniej. I zobaczymy, co będzie.

Ekspert przypomina, że jeszcze kilkanaście lat temu polska piłka znajdowała się w znacznie trudniejszym położeniu niż dziś.

– Była czarna dziura. Nie było wyników w pucharach, organizacyjnie było dużo gorzej niż teraz” – wspomina.

Szekspir pod gwiazdami

Zagraniczni inwestorzy już patrzą na Polskę

Romaniec przyznał również, że zainteresowanie polskimi klubami pojawia się także za granicą. Jak zdradził, prowadził rozmowy z przedstawicielami amerykańskich banków inwestycyjnych zainteresowanych wejściem do polskiego futbolu.

– Jeżeli ktoś chce kupić klub w Polsce, to on ma doskonałe informacje, co się dzieje i jak się dzieje – mówi.

Zdaniem eksperta polska piłka ma dziś potencjał, którego jeszcze kilka lat temu nie było. I właśnie dlatego coraz więcej inwestorów zaczyna patrzeć na Ekstraklasę znacznie poważniej niż wcześniej.

Autorzy:

Opracowanie:

Przeczytaj więcej

Messi bije rekord bramek na MŚ, Mbappe goni – raport mundialowy
Messi bije rekord bramek na MŚ, Mbappe goni – raport mundialowy
FAKRO przedłuża współpracę z reprezentacją Polski. „Jesteśmy z kadrą na dobre i na złe”
FAKRO przedłuża współpracę z reprezentacją Polski. „Jesteśmy z kadrą na dobre i na złe”
Egipt notuje pierwsze zwycięstwo na mistrzostwach świata, Belgia z problemami – podsumowanie mundialowej nocy
Egipt notuje pierwsze zwycięstwo na mistrzostwach świata, Belgia z problemami – podsumowanie mundialowej nocy