Polskie media publiczne – Telewizja Polska, Polska Agencja Prasowa i Polskie Radio zawarły w czwartek porozumienie powołujące do życia inicjatywę „Sprawdzam to”. Jej celem ma być skuteczna walka z dezinformacją w internecie i mediach.
Z tego powodu media państwowe stworzyły stronę, której celem – jak mówią twórcy – ma być walka z fake newsami, manipulacją i propagandą. W tej sprawie list intencyjny podpisali Tomasz Sygut – dyrektor generalny Telewizji Polskiej, Marek Błoński – dyrektor generalny Polskiej Agencji Prasowej oraz Paweł Majcher – redaktor naczelny Polskiego Radia.

Publikacja aneksu do raportu WSI znów rozpala debatę o państwie, bezpieczeństwie i granicach jawności. Jedni widzą w nim…
Jak przekazał Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji – Dezinformacja nie jest już wyłącznie wyzwaniem komunikacyjnym, lecz realnym zagrożeniem dla stabilności państwa i jakości debaty publicznej. W warunkach dynamicznego obiegu informacji podważa zaufanie społeczne i osłabia instytucje. Dlatego kluczowa jest partnerska współpraca administracji publicznej i mediów. To ona buduje odporność społeczną i gwarantuje dostęp do rzetelnej informacji.




