Jerzy Woy-Wojciechowski. Lekarz, który pisał przeboje
Jerzy Woy-Wojciechowski to postać, której biografia nie mieści się w jednym zawodzie ani w jednym życiorysie. Profesor medycyny, specjalista chirurgii kostnej i medycyny nuklearnej, autor około 130 prac naukowych i 500 popularnonaukowych, a jednocześnie pianista, kompozytor i twórca Teatrzyku Piosenki Lekarzy Eskulap. To właśnie on napisał muzykę do znanego przeboju „Goniąc kormorany”, a przez ponad trzy dekady prowadził zespół, który wyrósł z potrzeby wspólnego muzykowania lekarzy.
W rozmowie wspomina dzieciństwo, pierwsze lekcje gry, studia medyczne, początki komponowania i czas, kiedy Eskulap występował nie tylko w Polsce, ale też w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Przez cały czas wraca też do jednej myśli: że bez muzyki jego życie i jego praca byłyby po prostu uboższe.
Jak Jerzy Woy-Wojciechowski zaczął grać na fortepianie?
Sam o sobie mówi z charakterystycznym dystansem. „Nazywam się, mam na imię Jerzy, Woy-Wojciechowski. Woy przez Y, potem jest kreseczka i Wojciechowski. No i to wszystko chyba, życie mnie przedstawia” – mówi na początku rozmowy.
Do muzyki trafił wcześnie, choć – jak sam podkreśla – z początku nie był zachwycony takim kierunkiem. „Na fortepianie zacząłem grać późno, bo miałem już sześć lat, koledzy grali w piłkę nożną, a ja patrzyłem w okno, wolałbym kopać piłkę razem z nimi” – wspomina. Z czasem jednak stało się coś, co sam opisuje bardzo obrazowo. „Wpadnę jak pająk w pajęczą sieć, że pokocham tak bardzo muzykę”.









