Orban przegrał po 16 latach
Tomasz Grzywaczewski zwraca uwagę, że wynik wyborów na Węgrzech ma znaczenie historyczne. Po długim okresie dominacji Fideszu Viktor Orban oddaje władzę, a polityczny ciężar tego wydarzenia wykracza daleko poza sam Budapeszt.
Orban został odsunięty od władzy po 16 latach, a zwycięstwo odniosła Tisza Pétera Magyara, która zdobyła większość pozwalającą na bardzo głębokie zmiany ustrojowe i polityczne.
Budapeszt był symbolem dla amerykańskiej prawicy
Grzywaczewski podkreśla, że dla amerykańskich konserwatystów Węgry Orbana były czymś więcej niż tylko jednym z europejskich państw. Budapeszt urósł do rangi symbolu konserwatywnej kontrrewolucji i alternatywy wobec liberalnego mainstreamu.
Budapeszt był postrzegany jako pewien taki prawicowy przyczółek tego międzynarodowego ruchu konserwatywnego Nowej Prawicy – mówi.






