W kontekście rocznicy powstał apel „Niech żyje Polska”, podpisany przez przedstawicieli świata nauki, kultury i życia publicznego. Jego celem jest przypomnienie o chrześcijańskich fundamentach państwa oraz sprzeciw wobec ich marginalizacji.
Żyć po chrześcijańsku jak Mieszko i Dobrawa, jak święty Stanisław walczyć o zasady moralne w życiu publicznym, jak Bolesław Chrobry dbać o siłę i suwerenność państwa polskiego, a jak królowa Jadwiga docenić tą solidarność z innymi narodami, budować tą solidarność w Europie Środkowej
– tak opisuje cele wydarzenia Bogdan Kiernicki.
Zwraca także uwagę na kryzys pamięci historycznej i odchodzenie od tradycyjnych wartości, a także na niewystarczającą skalę oficjalnych obchodów rocznicy. Wskazuje na potrzebę edukacji młodego pokolenia i przekazywania mu dziedzictwa kulturowego.


![Andrij Sadowy: Głupstwo przeciwko przyszłości. Jarosław Kaczyński: [Sadowy] to oczywisty banderowiec! Spór o pamięć i polityczną moralność w świetle oszukania polskiej firmy.](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fpanel.wnet.fm%2Fwp-content%2Fuploads%2F2026%2F06%2FAndrij-Sadowy-nazi-gest-.png&w=3840&q=75)

