– Chyba najprostszy wniosek jest taki, że po czterech kadencjach rządzenia trudno jest rządzić piątą kadencję. Demokracja ma to do siebie, że wszyscy liderzy tracą popularność. Nawet jeżeli mają ogromne doświadczenie i osiągają skutki dla swoich społeczeństw – powiedział Krzysztof Bosak w rozmowie z Katarzyną Adamiak w Poranku Wnet, komentując wyniki wyborów na Węgrzech.
Polityk zwrócił uwagę na głębokie podziały społeczne w tym kraju:
Na pewno też Węgry były, są i będą bardzo podzielone. Części społeczeństwa rządy Orbana się podobały, uważali je za stabilizujące ich pozycję, ich kraju, ich tradycje, ich system wartości, także odwzorowane w nowej konstytucji.
Jednocześnie wskazał, że triumfuje część społeczeństwa o tendencjach bardziej prounijnych, progresywnych czy lewicujących. Ludzie ci poprzez odsunięcie Orbana od władzy zrealizowali swoje wieloletnie marzenia.







