Wysłuchaj całej audycji już teraz!
Matka założycielka
Punktem wyjścia rozmowy jest przypomnienie o najważniejszej postaci zakonu, czyli jej Matce założycielce – s. Wincencie Jadwidze Jaroszewskiej. Niemal równo 100 lat temu – 6 stycznia 2026 r. – siostra Jadwiga rozpoczęła pracę w Szpitalu św. Łazarza, gdzie przebywały kobiety cierpiące na choroby przenoszone drogą płciową. To tam powstał pomysł założenia najpierw świeckiego stowarzyszenia „Samarytanki”, które później przekształciło się w zgromadzenie zakonne. Jak mówi siostra Margarita, zanim to nastąpiło, matka założycielka przeszła burzliwą drogę. Na początku Wincenta Jaroszewska wstąpiła do zakonu Franciszkanek od Cierpiących, jednak tam przeżyła nieszczęśliwy wypadek, w którego konsekwencji usunięto jej nerkę:
Za radą spowiednika prosi Stolicę Apostolską o zwolnienie ze ślubów i zgłasza się do pracy 6 stycznia we wspomnianym Szpitalu Świętego Łazarza za jedną rację żywnościową bez wynagrodzenia. Co ciekawe, do momentu, kiedy jest siedem sióstr, one żyją z tej jednej racji żywnościowej, a w lipcu 26′ roku jest już dwadzieścia kandydatek, które do niej dołączają, więc rozwija się to bardzo szybko i co ciekawe, od początku ona chce tworzyć zakon.





