Teraz na antenie:
Radio Wnet
Polska

Kacper Sztuka: od strony technicznej jestem całkiem innym kierowcą w porównaniu do początku sezonu

W miniony weekend Kacper Sztuka sięgnął po swój kolejny tytuł. Kierowca z Cieszyna zmagania w serii Eurocup-3 zakończył na trzecim miejscu w klasyfikacji generalnej.
Kacper Sztuka: od strony technicznej jestem całkiem innym kierowcą w porównaniu do początku sezonu

Kacper Sztuka, Campos Racing

Odsłuchaj całą rozmowę:

Największym sukcesem w karierze polskiego kierowcy było zdobycie mistrzostwa Włoskiej Formuły 4 w 2023 roku. Po wygraniu najmocniejszej ze wszystkich regionalnych odmian kategorii F4 Polak cieszył się z awansu do FIA Formuły 3. Przygodę z serią towarzyszącą Formule 1 rozpoczął jako członek akademii Red Bulla, ówczesnego mistrza świata konstruktorów F1. Jednak w Formule 3 Sztuka nie spełnił oczekiwań austriackiego zespołu i ten przedwcześnie zdecydował się zakończyń współpracę z polskim kierowcą. Po gorszym sezonie 2024 Kacper Sztuka przesiadł się do nieco wolniejszej serii Eurocup-3, gdzie ponownie udowodnił swoje umiejętności, sięgając po tytuł drugiego wicemistrza.

Szekspir pod gwiazdami

Na antenie Radia Wnet kierowca opowiada o wadze swoich doświadczeń z ostatnich lat rywalizacji:

uważam, że takie skoki pomiędzy dobrymi i złymi sezonami bardzo dużo uczą, nie tylko mnie jako kierowcę, ale też jako zwykłego człowieka. Uczą tego, by podnieść się po złym rezultacie i też tego, żeby z pokorą przyjąć to, co się osiąga. To, co się dzieje w mojej karierze w ostatnich latach, bardzo mi się przyda; jeżeli nie w wyścigach, to na pewno w życiu prywatnym. Według mnie sport to szkoła życia. Dlatego też jest to takie doświadczenie, które wezmę ze sobą na całe życie.

Kierowca hiszpańskiego zespołu Campos Racing, oceniając miniony sezon, zwraca uwagę na łatwość, z jaką przyszło mu zaadoptowanie się do nowych okoliczności:

po poprzednim sezonie spędziłem dużo czasu na treningu i przygotowaniu z inżynierem oraz trenerem w celu nauczenia się, co robić i jak się zachowywać, przechodząc do nowej serii, nowego bolidu i jeżdżąc na nowych torach. To zaprocentowało. W tym sezonie na nowych dla mnie obiektach i w nowym samochodzie dużo szybciej odnajdywałem się w każdej sytuacji. Jestem bardzo dumny, że udało się poprawić ten naturalny instynkt, który pozwala szybko wdrożyć się w każdą kombinację i na topowe tempo od samego początku.

Szekspir pod gwiazdami

Co w kwestii techniki jazdy Kacper Sztuka zawdzięca rywalizacji w serii Eurocup-3?

Na pewno ta seria dała mi dużo czasu na zapoznanie się z aerodynamiką samochodu. Miałem bardzo dużo kwalifikacyjnych, szybkich przejazdów, podczas których mogłem poczuć naprawdę duży docisk tego samochodu. Myślę, że w ogóle moje pojęcie o autach z dużym dociskiem aerodynamicznym zmieniło się i od strony technicznej jestem całkiem innym kierowcą w porównaniu do początku sezonu.

Wspomniane sesje kwalifikacje były swego rodzaju domeną Polaka. Sztuka pole position wywalczył czterokrotnie, najwięcej z całej stawki Eurocup-3. W minionym sezonie zwycięzca kwalifikacji pozował do zdjęc z reklamą zegarka, trzymając w ręce pudełko z nagrodą.

Niestety muszę was rozczarować. Udostępniamy piękne zdjęcia z zegarkiem, który ma być nagrodą za pole position, natomiast w pudełku dostajemy małą bransoletkę z grawerem „Eurocup-3”. Jednak na koniec sezonu jest w nagrodę zegarek, ale chyba nie za największą liczbę pole position, bo ja za to, jeśli dobrze pamiętam, dostałem długopis. Coś mi się obiło o uszy, że to najszybszy długopis w Hiszpanii.

Szekspir pod gwiazdami

Kacper Sztuka, Campos Racing

To unaocznia, jak niewielką wartość materialną mają nagrody przyznawane najlepszym kierowcom poszczególnych serii. Wiele do życzenia pozostawiają także nagrody pieniężne:

jest to trochę smutne, że tak naprawdę nagrody, które dostajemy na koniec sezonu są de facto jednym procentem tego, co potrzebujemy na kolejny sezon. Tak naprwadę po wygraniu jakiejkolwiek serii juniorskiej za nagrodą można kupić może jeden dzień testów w wyższej serii. Jest to dosyć przykre, natomiast myślę, że można to uznać bardziej za miły gest.

Po ostatniej rundzie sezonu Kacper Sztuka wziął udział w oficjalnej gali wręczenia nagród. Przyznaje jednak, że nie jest wielkim fanem tego typu wydarzeń:

Szekspir pod gwiazdami

nie jestem osobą, która lubi ubierać się w garnitur i odbierać w nim nagrody. Definitywnie wolałbym w tym czasie ubrać się w kombinezon i pojeździć na torze. Natomiast był to na pewno miły wieczór i fajna okazja, żeby na spokojnie usiąść i po raz ostatni zbić ze wszystkimi piątkę.

Obecnie dziewiętnastoletni kierowca walczy o budżet potrzebny na sfinansowanie startów w FIA Formule 2, bezpośrednim przedsiąku królowej sportów motorowych. Jak wygląda ta batalia?

Rozmowy są bardzo intensywne. Jest mało czasu, bo tak naprawdę do posezonowych testów w Abu Zabi powinniśmy mieć podpisany kontrakt. Na pewno przede mną są kluczowe tygodnie, w których będą się decydować losy przyszłego sezonu. Mogę powiedzieć, że rozmowy trwają i temat wciąż jest otwarty. Rozmawiamy z wieloma zespołami i wieloma [potencjalnymi] sponsorami. Co z tego będzie? Nie wiem, niczego nie obiecuję. Natomiast mogę obiecać, że robimy wszystko, by w przyszłym sezonie wystratować w Formule 2.

W ostatnich tygodniach w serwisie X wśród społeczności fanów sportów motorowych w Polsce nastąpiło wielkie poruszenie, mające na celu zwabić zainteresowanie firm mogących wesprzeć polskich kierowców walczących o możliwość kontynuowania swoich starań o spełnianie motorsportowych marzeń. W wyniku akcji osobą Kacpra Sztuki zainteresowały się co najmniej dwie duże polskie marki: InPost oraz Lotto. Gość programu „Czas na Motorsport” nie chciał zdradzać szczegółów rozmów z przedstawicielami tych podmiotów, natomiast zaznacza, że w sprawie walki o budżet są pewne pozytywy:

Szekspir pod gwiazdami

jeżeli chodzi o budżet ma przyszły sezon i zdobywanie większej ilości partnerów, to są pozytywne głosy i kroki do przodu. Nie będę ani zapeszał, ani demotywował. Cały czas jest wiele otwartych drzwi, zarówno w zespołach, jak i u sponsorów. Także na pewno mogę spać spokojnie i myślę, że wy też możecie.

Kolega Kacpra Sztuki –  Tymek Kucharczyk – także walczy o fotel w Formule 2, jednak nie jest tajemnicą, że w ramach alternatywy mistrz Euroformula Open rozważa starty w amerykańskiej serii Indy NXT. Czy w przypadku rozmówcy Radia Wnet podobna opcja także wchodzi w grę?

Na pewno nie będę wybierał się za ocean – definitywnie odpowida Sztuka. – Nawet nie chcę wiedzieć, jak zebrać budżet na tamte serie, bo myślę, że graniczy to z cudem. Jeżeli nie uda się z Formułą 2, to na pewno będziemy skupiali się na planie B. Na pewno będą to single-seatery. Coś na rok „przeczekania” przed Formułą 2, ale myślę, że znajdzie się dobra seria.

Z Kacprem Sztuką rozmawiali Kamil Kowalik i Piotr Nałęcz.

Szekspir pod gwiazdami

Odsłuchaj całą rozmowę:

Z wszystkimi wydaniami audycji „Czas na Motorsport” można się zapoznać tutaj.
Audycja „Czas na Motorsport” w każdy wtorek o godzinie 20.00 na antenie Radia Wnet. Zapraszamy!

Szekspir pod gwiazdami

 

Przeczytaj więcej

Prokurator Opitek: Projekt ustawy o biegłych sądowych to wizja gąszczu instytucjonalnego i proceduralnego
Prokurator Opitek: Projekt ustawy o biegłych sądowych to wizja gąszczu instytucjonalnego i proceduralnego
Kolejki do lekarzy i polityczna burza. Gursztyn: wyborcy KO zaczynają mieć kłopot
Kolejki do lekarzy i polityczna burza. Gursztyn: wyborcy KO zaczynają mieć kłopot
Referendum przeciwko Rafałowi Trzaskowskiemu? Michał Moskal: „Bardzo bym chciał, żeby się tak wydarzyło”
Referendum przeciwko Rafałowi Trzaskowskiemu? Michał Moskal: „Bardzo bym chciał, żeby się tak wydarzyło”