Teraz na antenie:
Radio Wnet
Polska

„Reparacje tylko od dołu”. Prof. Przyłębski o szansach Polski na odszkodowania od Niemiec

Prof. Andrzej Przyłębski ocenił w Poranku Radia Wnet, że Polska nie uzyska reparacji od Niemiec drogą czysto dyplomatyczną. Kluczem jest uświadamianie niemieckiego społeczeństwa i oddolna presja.
„Reparacje tylko od dołu”. Prof. Przyłębski o szansach Polski na odszkodowania od Niemiec

Warszawa zniszczona przez Niemców/ fot. domena publiczna

Szekspir pod gwiazdami

Posłuchaj całej rozmowy:

Były ambasador Polski w Berlinie, prof. Andrzej Przyłębski, w rozmowie z Radiem Wnet stwierdził, że Polska nie uzyska reparacji od Niemiec wyłącznie drogą dyplomatyczną.

Nie ma żadnego światowego sądu, który by nam je przyznał. Musimy jeździć do Niemiec, uświadamiać tamtejsze społeczeństwo, także na uniwersytetach, poprzez konferencje i wykłady. Dopiero presja opinii publicznej może zmusić niemiecką klasę polityczną do uznania, że Polsce należą się reparacje

Szekspir pod gwiazdami

– mówił profesor.

https://wnet.fm/2025/09/18/aleksandra-fedorska-prezydent-nawrocki-pokazal-niemcom-ze-nie-maja-monopolu-na-narzucanie-narracji/

Zadośćuczynienie w innej formie?

Zdaniem Przyłębskiego temat powraca w nowej formie. Niemcy – jak podkreślił – unikają słowa „reparacje”, podobnie jak w przypadku Namibii, której wypłacono wsparcie finansowe za zbrodnie kolonialne.

Jeśli dziś Berlin rozważa współfinansowanie polskich zakupów zbrojeniowych, to oznacza, że wchodzą w temat rekompensat, nawet jeśli nazywają to inaczej

Szekspir pod gwiazdami

– ocenił były ambasador.

Profesor podkreślił, że inicjatywa prezydenta Karola Nawrockiego, który zaproponował powiązanie pomocy wojskowej z reparacjami, to krok w dobrym kierunku.

To może być początek zmiany myślenia w Niemczech

– zaznaczył.

Szekspir pod gwiazdami

/ad

Przeczytaj więcej

O odbudowie Ukrainy w Gdańsku, czyli między miliardami deklaracji a milczeniem o polskich stratach
O odbudowie Ukrainy w Gdańsku, czyli między miliardami deklaracji a milczeniem o polskich stratach
„Trudno będzie to wyciszyć”. Mocna ocena afery wokół Szpitala Południowego
„Trudno będzie to wyciszyć”. Mocna ocena afery wokół Szpitala Południowego
Maria Ochman: Systemu ochrony zdrowia nie da się już naprawić. „Doszliśmy do ściany”
Maria Ochman: Systemu ochrony zdrowia nie da się już naprawić. „Doszliśmy do ściany”