Pierwsza duża niespodzianka w fazie pucharowej! Włochy poza Euro; górą Szwajcaria

Ruben Vargas cieszy się z bramki dla reprezentacji Szwajcarii w meczu 1/8 finału Euro 2024 z Włochami / Fot. UEFA

Drużyna z Półwyspu Apenińskiego po słabym, przegranym 0:2 meczu straciła szansę na obronę mistrzostwa Europy wywalczonego 3 lata temu.

Bramki dla Szwajcarii zdobyli: Remo Freuler (32) i Ruben Vargas (46). To Helweci przez znakomitą większość meczu prowadzili grę; w środku pola panowali Freuler i rewelacyjny Xhaka. Drużyna z kolei Luciano Spalettiego z przodu była bezzębna; ani Chiesa, ani Scamacca, ani El Shaarawy nie potrafili zagrozić bramce strzeżonej przez Yana Sommera. Dopiero w 73 minucie Scamacca dobrze złożył się do strzału, jednak piłka trafiła w słupek. W zespole Manciniego linia pomocy praktycznie nie funkcjonowała; w obliczu mizernego występu Bryana Cristante dziwić może późne wejście na boisko Lorenzo Pellegriniego. Słabe wejście do pierwszego składu zaliczył również Nicolo Fagioli. Jednak gry Włochów nie odmienił ani Mateo Retegui, ani wspomniany Pellegrini, ani inny zawodnik, którego widzieliśmy w fazie grupowej od pierwszych minut – Danielle Fratesi.

Sędzią meczu Włochy-Szwajcaria był Szymon Marciniak. Wbrew przewidywaniom niektórych ekspertów, spotkanie ułożyło się dla niego dość łatwo; zespół polskich sędziów kierowany przez Marciniaka ustrzegł się błędów i może liczyć na przydział w kolejnych rundach turnieju.

Szwajcarzy w ćwierćfinale zmierzą się ze zwycięzcą meczu Anglia-Słowacja.