Teraz na antenie:
Radio Wnet
Gospodarka

Kwieciński: Powinniśmy w Polsce skończyć ze strukturą, którą odziedziczyliśmy po czasach komunizmu

Kwieciński o chęci przejęcia PGNiG przez Orlen. Sądzi, że jest to dobra fuzja. Zgadza się z Danielem Obajtkiem, prezesem Orlenu, że na polskiej scenie może istnieć tylko jeden gracz energetyczny.
Kwieciński: Powinniśmy w Polsce skończyć ze strukturą, którą odziedziczyliśmy po czasach komunizmu

Jerzy Kwieciński / Fot. Konrad Tomaszewski, Radio WNET

Dla Polski potrzebny jest nowy bodziec do rozwoju. Ten rozwój musi być oparty nie tylko na wykorzystaniu potencjału i polskiego rynku, ale musi być oparty na budowaniu pozycji międzynarodowej. Taką pozycję musimy budować przez silne podmioty gospodarcze. Jednym z obszarów jest sektor energetyczny – zaznacza gość „Poranka Wnet”.

Jak twierdzi: Powinniśmy w Polsce skończyć ze strukturą, którą odziedziczyliśmy po czasach komunizmu, kiedy mieliśmy osobne spółki. W tej chwili, aby dobrze się rozwijać, koncerny w sektorze energii, muszą być multienergetyczne.

Do tej pory energetyka atomowa była oparta na bardzo dużych zakładach, natomiast w tej chwili świat pracuje nad energetycznymi instalacjami w znacznie mniejszej skali. Niewykluczone jest, że w Polsce pojawi się energetyka jądrowa. Trzeba mieć otwarte oczy na to, co dzieje się w gospodarce – podkreśla Jerzy Kwieciński.

Szekspir pod gwiazdami

Jeśli się uda połączyć dwa przedsiębiorstwa to w zarządzie będzie jeden prezes. Kwieciński mówi także o coraz trudniejszym i droższym wydobyciem węgla. Wobec czego w najbliższych latach Polska będzie zastępowała węgiel gazem. Obecnie wydobycie węgla stanowi 75 proc. polskiego rynku energetycznego. Nasz gość mówi także o powrocie PGNiG na Ukrainie.

Posłuchaj całej rozmowy już teraz!

M.N./K.T.

Szekspir pod gwiazdami

Przeczytaj więcej

95 proc. gotowości i nagła blokada. Polska spółka bez dostępu do budowy we Lwowie
95 proc. gotowości i nagła blokada. Polska spółka bez dostępu do budowy we Lwowie
Wspólne działania dla bezpieczeństwa. Polskie Elektrownie Jądrowe i powiat wejherowski podpisały porozumienie drogowe
Wspólne działania dla bezpieczeństwa. Polskie Elektrownie Jądrowe i powiat wejherowski podpisały porozumienie drogowe
Przełom w projekcie Port Polska. Podpisano umowę na budowę fundamentów terminala CPK
Przełom w projekcie Port Polska. Podpisano umowę na budowę fundamentów terminala CPK