Teraz na antenie:
Radio Wnet
Nauka i technologia

Stuhr i Szczygieł pozwali Skarb Państwa. Walczą o odszkodowanie za smog

Aktor Jerzy Stuhr oraz dziennikarz Mariusz Szczygieł walczą w sądzie o zadośćuczynienie od Skarbu Państwa za naruszenie prawa do korzystania z niezanieczyszczonego powietrza. Domagają się odszkodowań.
Stuhr i Szczygieł pozwali Skarb Państwa. Walczą o odszkodowanie za smog

Mariusz Szczygieł / Fot: Ave Maria Moistlik / CC 3.0

Sprawę prowadzi Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia. Jerzy Stuhr domaga się od Skarbu Państwa wpłacenia 20 tys. zł na konto fundacji pomagającej dzieciom cierpiącym na choroby onkologiczne. Jak tłumaczy, z powodu zanieczyszczenia powietrza cierpi na problemy górnych dróg oddechowych a z powodu choroby nowotworowej jest w grupie podwyższonego ryzyka.

Dziennikarz zaznaczył przed sądem, że smog ogranicza jego prawa osobiste, ponieważ z powodu zanieczyszczenia powietrza nie może przez wiele miesięcy chodzić na spacery czy uprawiać sportu. – Jestem zmuszony przez cały rok ćwiczyć w klimatyzowanych pomieszczeniach klubu fitness w hotelu Marriott – stwierdził. Domaga się od państwa zadośćuczynienia w wysokości 5 tys. złotych, które chce przekazać na cele charytatywne

W tej sprawie wyrok zapadnie 1 października. Trzeba podkreślić, że w styczniu tego roku podobną sprawę wygrała aktorka Grażyna Wolszczak, kiedy to są uznał, że smog narusza jej dobra osobiste i nakazał wypłacenie odszkodowania.

M.N.

Szekspir pod gwiazdami

Przeczytaj więcej

Sztuczna inteligencja jak bomba atomowa? Czy rozwój AI wiedzie nas do raju czy do piekła?
Sztuczna inteligencja jak bomba atomowa? Czy rozwój AI wiedzie nas do raju czy do piekła?
Kto wygra XXI wiek? Nie zdecydują tylko algorytmy
Kto wygra XXI wiek? Nie zdecydują tylko algorytmy
Nauka to inwestycja, nie koszt. Prof. Tomza apeluje o większe wsparcie badań
Nauka to inwestycja, nie koszt. Prof. Tomza apeluje o większe wsparcie badań