We wtorek w Sejmie odbyło się spotkanie szefów parlamentów państw Grupy Wyszehradzkiej. Gospodarzami spotkania byli marszałek sejmu Marek Kuchciński i marszałek senatu Stanisław Karczewski. Ze strony węgierskiej w parlamentarnym szczycie udział wziął przewodniczący Zgromadzenia Narodowego László Kövér, Słowację reprezentował szef Rady Narodowej Andrej Danko, dwuizbowy parlament Czech – stojący na czele Izby Poselskiej Jan Hamáček oraz przewodniczący Senatu Milan Štěch.
Marszałek sejmu polskiego poinformował, że tematem rozmów była m.in. przyszłość Unii Europejskiej, sytuacja w UE i wokół niej. – Mamy w większości przypadków bardzo podobne zdania. Widzimy przyszłość UE jako wielką, mocną wspólnotę, organizację międzynarodową, która oparta jest na współpracy państw narodowych – oświadczył. – Mówiliśmy o znaczeniu parlamentów narodowych, państwowych, we współpracy z instytucjami Unii Europejskiej i wszystkimi parlamentami.
Szefowie parlamentów rozmawiali również o propozycjach współpracy w ramach V4.
– Od wielu, wielu lat Grupa Wyszehradzka jest bardzo dobrym przykładem, wręcz magnesem przyciągającym uwagę innych państw, nie tylko naszych sąsiadów, dlatego też widzimy przyszłość współpracy Grupy Wyszehradzkiej na wielu poziomach – powiedział marszałek Kuchciński.




