We wtorek mija 75-lecie przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową, która w latach II wojny światowej walczyła o niepodległość Polski. Centralne obchody tej rocznicy organizuje w Warszawie Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych wspólnie z weteranami AK i harcerzami.
„To światełko jest wyrazem naszej wdzięczności i pamięci dla pokolenia Armii Krajowej, dla tych, którzy zginęli w czasie II wojny światowej walcząc z Niemcami, walcząc z Sowietami. To jest hołd dla tych, którzy potem w okresie powojennym cierpieli dla tego, że byli żołnierzami AK, znosili szykany ze strony władz komunistycznych, ale to także hołd dla tych, którzy w ostatnich latach odeszli na wieczną wartę i dla tych, którzy są wśród nas, dla bohaterów naszej wolności, dla tych, którzy etos Armii Krajowej przenieśli we współczesne czasy” – powiedział Jan Józef Kasprzyk, p.o. szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Podkreślił, że z dorobku Armii Krajowej wypływa jedno ważne przesłanie, które chcą kontynuować: „bezinteresowna służba Rzeczpospolitej, oddanie sprawie”. „To jest rzecz, która jest niezwykle ważna, zarówno w okresie wojny, jak i w okresie pokoju” – dodał.
„Żołnierze Armii Krajowej najpiękniej wypełniali tę ewangeliczną zasadę, że nie ma większej miłości od tej, jeśli ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół. W dzień zakochanych, w dzień miłości, warto pokazać, że oni tę miłość nosili tak mocno w sercach i tu pod Arsenałem, ta miłość aż krzyczy” – podkreślił Kasprzyk.




