– Prawo i Sprawiedliwość miało osiem lat na przygotowanie właściwego programu naprawczego – i nieporozumieniem jest, że jeszcze nie został wprowadzony, mówił Krzysztof Tytko, ekspert ds. górnictwa.
Zapytany o ocenę roku działań rządu odnośnie górnictwa, stwierdził, że cieszy się z wielu reform PiS-u, ale w górnictwie dzieje się źle: – Tutaj jest pełna kontynuacja złych programów naprawczych, jakie były przez ostatnie pięć lat koalicji PO-PSL.
Negatywnie również ocenił wszystkie działania podjęte przez ostatnie 27 lat — Było już kilkanaście programów naprawy polskiego górnictwa i wszystkie te restrukturyzacje miały jeden cel – dostosowanie polskiego górnictwa do międzynarodowej konkurencyjności – i jak mówi, wszystkie spaliły na panewce.
Ekspert od spraw górnictwa podał również duże kwoty, które tracą spółki węgla kamiennego: – Jastrzębska Spółka Węglowa około 300 mln straty netto, Polska Grupa Górnicza około 400 mln straty, Katowicki Holding Węglowy też działa ze stratą.
Wskazał również kilka przykładów złego zarządzania: – Największym marnotrawstwem jest pozwolenie na urlopy górnicze, czyli pracownicy dołowi o największych kwalifikacjach będą w domu przez cztery lata. Budżet państwa będzie im płacił około 500 mln rocznie, a w tym czasie spółki będą zatrudniały firmy zewnętrzne, żeby wykonywały roboty górnicze.
Jakie inne błędy popełnia rząd?
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.






