Od Augusta II do II Rzeczypospolitej – burzliwe dzieje najwyższego polskiego orderu
Order Orła Białego, o którym teraz jest głośno, przeżywał czasy swoich wzlotów i upadków. To najwyższy order Rzeczpospolitej. Ustanowił go głównie z powodów prestiżowych król August II Mocny, który był Niemcem z saskiej dynastii Wettynów. Objął polski tron po wyborze w wolnej elekcji, po śmierci króla Jana III Sobieskiego. Na potrzeby tej elekcji przeszedł nawet na katolicyzm. Jego rządy, jak to rządy Niemców w Polsce, przyniosły nam duże szkody polityczne. Wciągał Polskę w wojny i uzależniał od Saksonii i innych mocarstw. Ale to ten Niemiec został wybrany na polskiego króla w końcu XVII wieku przez przykupną szlachtę. I to ten Niemiec, niemyślący specjalnie interesami Polski, ustanowił w 1705 roku Order Orła Białego.
Wielka szkoda, że podobnego orderu nie ustanowił wcześniej nasz wielki polski król, bohaterski obrońca chrześcijańskiej Europy przed morderczym islamem, zwycięzca nad Turkami spod Wiednia, król Jan III Sobieski. Osobisty, bezpośredni dowódca, prowadzący połączone armię i szarżę słynnej polskiej niezwyciężonej husarii w decydującej bitwie z wojskami osmańskimi. Gdyby to Jan III Sobieski po Wiktorii Wiedeńskiej ustanowił podobny polski order, odwołujący się do bohaterskiego rycerstwa i polskich wojowników, honorujący ich ofiarę krwi, poświęcenie i męstwo dla chwały i pożytku Rzeczpospolitej, waga i szlachetność urodzenia tego orderu byłaby bardziej w polskich dziejach zakorzeniona, tak mi się wydaje. Ale ustanowił ten order Niemiec z dewizą „za wybitne zasługi cywilne i wojskowe dla tronu i państwa”.
Nazwa orderu miałaby nawiązywać do rycerstwa polskiego walczącego pod chorągwiami i proporcjami Orła Bbiałego. Order otrzymał błękitną wstęgę, którą zawieszano od lewego ramienia do prawego boku wraz z przypiętym na szarfie krzyżem maltajskim, z orłem wykonanym ze złota i srebra, ozdobionym czerwoną i białą emalią oraz drogimi kamieniami. Po początkowym zainteresowaniu tym orderem, rozdzielaniu go na lewo i na prawo, a nawet sprzedawaniu go potem każdemu chętnemu, jego ranga spadła. Później nawet popyt na jego kupno spadł, a potem nikt nie chciał go kupować już nawet za marne pieniądze.
Po trzecim rozbiorze Polski order przestał być nadawany, a w 1831 roku car w ogóle zniósł order Orła Białego i order Virtuti Militari jako ordery ówczesnego Królestwa Polskiego. W latach 1831-1917 carowie Rosji nadawali go jako odznaczenie Imperium Rosyjskiego, z niektórymi tylko elementami Królestwa Polskiego. Po 1831 roku Order Orła Białego nie był już traktowany jako kontynuacja Polskiego Orderu Rycerskiego.







