Skład sądu i uczestnicy postępowania
Postanowienie zostało wydane 19 lutego 2025 r. Orzekali przewodniczący – i równocześnie Prezes Izby Odpowiedzialności Zawodowej SN – sędzia Wiesław Kozielewicz, sędzia Marek Motuk i ławnik Jarosław Gałkiewicz. Na sali obecni byli ścigany przez „bodnarowców” prokurator Jakub Romelczyk i jego obrońcy adwokat Bartosz Lewandowski, prokurator Jerzy Engelking, przedstawicielka Adama Bodnara – prokurator Agata Baryła, a także przedstawiciele organizacji społecznych: prokurator Andrzej Golec ze Stowarzyszenia Ad Vocem, sędzia Jakub Iwaniec ze Stowarzyszenia Prawnicy dla Polski i sędzia Adam Jaworski ze Stowarzyszenia Sędziowie RP.
Sąd Najwyższy postanowił uchylić postanowienie Sądu Dyscyplinarnego przy Prokuratorze Generalnym o kontynuowaniu okresu zawieszenia Jakuba Romelczyka, który według „bodnarowców” miał przeprowadzić niedopuszczalną rozmowę z ówczesnym wiceministrem sprawiedliwości Marcinem Romanowskim.
Oto treść ustnego uzasadnienia tej decyzji, wypowiedziana przez sędziego Wiesława Kozielewicza. Tekst niemal w całości jest wiernym zapisem wystąpienia. W niektórych fragmentach nagranie, na podstawie którego powstał tekst, było nieczytelne, zostały one pominięte, jako niejednoznaczne. W minimalnym stopniu poprawiono fragmenty, które w mowie pisanej brzmiałyby niezręcznie stylistycznie.
Śródtytuły pochodzą od redakcji.






