Rolnicy alarmują ws. Mercosur
Polskie rolnictwo znalazło się pod ogromną presją – przekonywał na antenie Radia Wnet Tomasz Obszański z rolniczej „Solidarności”. Problemów jest coraz więcej. Rolnicy wskazują na rosnące koszty produkcji, napływ tańszej żywności z zagranicy i decyzje podejmowane na poziomie Unii Europejskiej. Szczególnie dużo miejsca w rozmowie poświęcono umowie Mercosur.
Zdaniem Obszańskiego polski rząd nie wykorzystał swojej prezydencji w UE do stworzenia skutecznej koalicji blokującej porozumienie. Jak mówił, zabrakło realnych działań i rozmów z partnerami europejskimi. W jego ocenie dziś widać już skutki tej bierności.
– Nasz rząd w tym momencie nie zrobił nic. Półroczna prezydencja Polski też została przespana i nie zrobiono w tej kwestii zupełnie nic – mówił szef rolniczej „Solidarności”.
Produkty już trafiają do Europy
Obszański podkreślał, że problem nie dotyczy już wyłącznie przyszłości. Jego zdaniem produkty z państw Mercosur zaczynają pojawiać się na europejskim rynku. Chodzi przede wszystkim o wołowinę i drób. Rolnicy obawiają się, że żywność spoza UE będzie tańsza, ale jednocześnie produkowana według innych standardów niż te obowiązujące europejskich producentów.






