Teraz na antenie:
Radio Wnet
Gospodarka

Polskie górnictwo ma być zlikwidowane? Romańczuk ostrzega przed blackoutem

Jastrzębska Spółka Węglowa zamknęła rok z gigantyczną skonsolidowaną stratą netto wynoszącą 6,25 mld zł. Czy kopalnia Bogdanka, dotąd uznawana za wzór stabilności, pójdzie tą samą drogą? Mariusz Romańczuk, przewodniczący KM NSZZ „Solidarność” LW „Bogdanka” SA, nie zostawia złudzeń: „Zaczynamy powoli iść tą samą ścieżką”.
Polskie górnictwo ma być zlikwidowane? Romańczuk ostrzega przed blackoutem

Lubelski Węgiel „Bogdanka”, fot. lw.com.pl

Szekspir pod gwiazdami

Bogdanka „przejada” odłożone miliony

Jeszcze niedawno Bogdanka mogła pochwalić się pokaźną poduszką finansową. Rok zakończył się z kwotą 850 mln zł gotówki w spółce. Jednak wstępne, nieoficjalne dane za pierwszy kwartał budzą niepokój związkowców.

Związkowiec wylicza, że aby kopalnia wyszła „na zero” (osiągnęła tzw. Break Even Point), przy obecnych cenach musiałaby wydobywać około 10 mln ton węgla rocznie. Tymczasem plan zakłada jedynie 8 mln ton. — W tym tempie pieniądze będą znikać. Sytuacja jest nieciekawa — dodaje.

„Górnictwo w Unii Europejskiej jest niekochane”

Według szefa Solidarności, problemy Bogdanki to tylko wierzchołek góry lodowej. Trudności dotykają niemal wszystkich spółek wydobywczych i energetycznych w kraju. Romańczuk wskazuje na systemową niechęć do przemysłu wydobywczego płynącą z Brukseli, którą polskie władze mają bezkrytycznie realizować.

To wygląda tak, jakby górnictwo w ogóle było niekochane w Unii Europejskiej, a u nas po prostu realizujemy to samo. Chcemy pozbyć się przemysłu z Europy — ocenia gość Poranka Wnet.

Szekspir pod gwiazdami

Jego zdaniem, to właśnie parapodatki, takie jak system ETS, windować mają ceny energii w Polsce. Romańczuk ostrzega przed całkowitym uzależnieniem od importowanego gazu, co w obliczu wyłączania bloków węglowych w Bełchatowie (planowane na ok. 2035 r.) może skończyć się tragicznie. — Obawiam się, że skończy się tak, że będziemy kupować energię z węgla brunatnego, ale wydobytego w Niemczech — ironizuje.

Miliardy dolarów leżą w polskiej ziemi?

W wywiadzie padły również sensacyjne liczby dotyczące innych surowców. Romańczuk wskazał na potężne złoża siarki, które mogłyby stać się fundamentem bezpieczeństwa żywnościowego kraju.

Mamy złoża siarki szacowane na 50 mln ton, co przy obecnych cenach daje około 50 mld dolarów. To jest blisko 180 mld złotych, które leżą w ziemi. Mamy technologię, mamy źródła ciepła, ale nie ma woli, żeby to wydobywać — wylicza przewodniczący.

Podobny los spotkał projekty zgazowania węgla, które mogłyby ratować sytuację finansową Zakładów Azotowych w Puławach. Zamiast korzystać z własnych zasobów, Polska ma „pędzić w kierunku katastrofy”.

Szekspir pod gwiazdami

Solidarność wychodzi na ulice. Manifestacja już 20 maja

Związkowcy nie zamierzają bezczynnie przyglądać się pogarszającej się sytuacji gospodarczej. Podczas kongresu w Spale zapadły decyzje o podjęciu radykalnych kroków.

Mamy zaplanowaną manifestację na 20 maja w Warszawie. Nie myślimy tylko o pracownikach, myślimy o bezpieczeństwie kraju. Jeżeli nie ma energii elektrycznej stabilnej i taniej, to nikt tu nie przyjdzie inwestować. Wszystko od energii się zaczyna — podkreśla Romańczuk.

Pytany o ocenę polityki gospodarczej rządu Donalda Tuska, związkowiec posłużył się cytatem z marszałka Piłsudskiego: — Tego nie można nazwać polityką. Tu polityki gospodarczej po prostu nie ma.

Czy majowy protest otrzeźwi decydentów? Szef Solidarności z Bogdanki ostrzega, że czas ucieka, a astronomiczne zadłużenie państwa i kryzys w służbie zdrowia to dopiero początek problemów, które dotkną każdego Polaka po wejściu w życie systemu ETS-2.

Szekspir pod gwiazdami

Przeczytaj więcej

Przełom w projekcie Port Polska. Podpisano umowę na budowę fundamentów terminala CPK
Przełom w projekcie Port Polska. Podpisano umowę na budowę fundamentów terminala CPK
Kongres Fundacji SET „Polska ambitna. Jak wzmacniać państwo w niestabilnym świecie?
Kongres Fundacji SET „Polska ambitna. Jak wzmacniać państwo w niestabilnym świecie?
Marcin Horała o dymisji Macieja Laska. „Ta dymisja od dawna się należała”
Marcin Horała o dymisji Macieja Laska. „Ta dymisja od dawna się należała”