Prezydent skierował do Senatu RP wniosek o przeprowadzenie referendum ws. Zielonego Ładu
W czwartek 7 maja Prezydent RP Karol Nawrocki opublikował w mediach oświadczenie o podjętych przez niego działaniach ws. Zielonego Ładu. Skierował on do Senatu RP wniosek o przeprowadzenie referendum zawierające wyłącznie jedno pytanie.
Prezydent Karol Nawrocki, fot. Przemysław Keler/KPRP
Wniosek jest skutkiem podpisanego porozumienia między ówczesnym obywatelskim kandydatem na prezydenta i NSZZ „Solidarność”- 13 lutego 2025 r. w sali BHP w Stoczni Gdańskiej, Karol Nawrocki zobowiązał się do podjęcia działań hamujących negatywne skutki wynikające z wdrożenia Zielonego Ładu. Już wtedy zapowiedział, że złoży do Senatu RP wniosek o przeprowadzenie referendum w sprawie przekształcenia obowiązujących rozwiązań.
Podjęte działania
Podjąłem decyzję o skierowaniu wniosku do Senatu o przeprowadzenie ogólnokrajowego referendum (…) w sprawie konsekwencji Zielonego Ładu (…) – przekazał w oświadczeniu Prezydent.
— Kancelaria Prezydenta RP (@prezydentpl) May 7, 2026
Karol Nawrocki podkreślił, w ważnych sprawach głos powinien należeć do narodu.
Jedyne pytanie referendum
Czy jest Pan/Pani za realizacją unijnej polityki klimatycznej, która doprowadziła do wzrostu kosztów życia obywateli, cen energii i prowadzenia działalności gospodarczej i rolniczej?