Obchody na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego
Główne obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej odbyły się na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta, w uroczystościach uczestniczyli licznie zgromadzeni Polacy, którzy wspólnie z Parą Prezydencką świętowali jedno z najmłodszych polskich świąt państwowych.

Prezydent wręczył nominacje generalskie
Podczas ceremonii prezydent Karol Nawrocki wręczył akty mianowania oficerom Wojska Polskiego na stopnie generalskie i admiralski. Mianowania zostały dokonane 30 kwietnia na wniosek ministra obrony narodowej.

Biało-czerwone flagi trafiły do szkół
Nowym elementem obchodów Dnia Flagi jest uroczyste przekazywanie biało-czerwonych flag, które wcześniej powiewały nad Pałacem Prezydenckim. Zgodnie z decyzją prezydenta Nawrockiego mają one trafiać m.in. do społeczności lokalnych, szkół, instytucji państwowych i placówek oświatowych jako symbol suwerenności Rzeczypospolitej i ciągłości władzy państwowej. Pierwsze flagi przekazano szkołom z oddziałami przygotowania wojskowego.

Dzień Polonii i Polaków za Granicą
Tego samego dnia, o godz. 11.15, w obecności Pary Prezydenckiej na Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego w Warszawie podniesiona została Flaga RP. Data 2 maja jest również Dniem Polonii i Polaków za Granicą, ustanowionym jako wyraz wspólnoty z rodakami mieszkającymi poza krajem oraz uznania dla ich wkładu w polską historię i kulturę.




