Ustalenia śledztwa: zabójstwo
W marcu 2023 roku podczas wspólnego konferencji ówczesnego Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro i Prezesa IPN Karola Nawrockiego poinformowano o ustaleniach pionu śledczego IPN w zakresie przyczyn śmierci ks. Franciszka Blachnickiego. Kapłan zmarł w Niemczech w 1987 roku.
Zgodnie z ustaleniami postępowania, kapłan został otruty za pomocą ksenobiotyku. Użycie tej substancji przez nieustalonych zabójców spowodowało ostrą lewokomorową niewydolność krążeniowo-oddechową. Wokół ks. Blachnickiego krążyła w tamtym czasie agentura PRL, w tym nadal żyjąca współpracowniczka stołecznego ratusza Jolanta Lange (ps. Panna).
Od tamtego czasu brak jest informacji o realnych postępach postępowania, czyli mówiąc wprost o postawieniu zarzutów osobom, które brały udział w zabójstwie kapłana. Stan ten skłonił grupę kilkudziesięciu osób, w tym między innymi byłych szefów służb specjalnych i dziennikarzy do wystąpienia do prezydenta Karola Nawrockiego z petycją o podjęcie próby wpłynięcia na zdynamizowanie postępowania.
Przełom i… stagnacja
Sygnatariusze przypomnieli, że w toku pierwszego śledztwa w sprawie śmierci ks. Franciszka Blachnickiego doszło do szeregu poważnych zaniedbań. Dopiero w kolejnej odsłonie śledztwa, do którego wszczęcia przyczyniła się interpelacja posła Tomasza Rzymkowskiego, doszło do przełomu.

![[NEWS WNET] Agencja Wywiadu twierdzi, że w swoich archiwach nie ma dokumentów dotyczących ks. Franciszka Blachnickiego](https://panel.wnet.fm/wp-content/uploads/2024/11/tylko-u-nas_1.png)



