Apel o solidarność z ubogimi
Papież Leon XIV podczas Eucharystii sprawowanej na stadionie Japoma w kameruńskiej Duali skierował mocny apel o solidarność z ubogimi i głodnymi. Nawiązując do Ewangelii o rozmnożeniu chleba, podkreślił, że cud nie zaczyna się od nadmiaru, ale od gotowości do dzielenia się tym, co już jest. W liturgii uczestniczyło około 120 tys. wiernych.

– Dzisiaj, a nie jutro. Teraz, a nie w przyszłości – mówił papież Leon XIV w Bamendzie, wzywając wiernych do odrzucenia …
– Rozmnożenie chleba i ryb dokonuje się podczas dzielenia: oto cud! Dla wszystkich jest chleb, jeśli wszystkim się go rozdaje – mówił papież. Jak zaznaczył, prawdziwa obfitość nie ma nic wspólnego z egoizmem, niesprawiedliwością ani marnotrawstwem. – Dla wszystkich jest chleb, jeśli nie bierze się go ręką, która zagarnia, ale ręką, która daje – podkreślił Leon XIV.
„Co z tym czynicie?”
Ojciec Święty postawił też wiernym i rządzącym bardzo konkretne pytanie o odpowiedzialność za ludzi żyjących w niedostatku.
– Jezus pyta nas dzisiaj, tak jak wtedy pytał swoich uczniów: jak radzicie sobie z tym problemem? Widzicie, jak wielu ludzi jest głodnych, przytłoczonych zmęczeniem. Co z tym czynicie? – mówił.




