Kancelaria Prezydenta RP opublikowała obszerne stanowisko dotyczące procedury obejmowania urzędu przez osoby wybrane przez Sejm na stanowiska sędziów Trybunału Konstytucyjnego. W oświadczeniu podkreślono, że jedyną skuteczną formą złożenia ślubowania jest akt dokonany wobec Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, a wszelkie próby zastąpienia tej procedury innym trybem nie mają podstawy prawnej. Dokument odnosi się także do wątpliwości dotyczących części uchwał sejmowych oraz do konsekwencji prawnych ewentualnego obejścia obowiązujących przepisów.
Treść oświadczenia – ślubowanie sędziów
Poniże całość oświadczenia ze strony internetowej Kancelarii Prezydenta RP:
Działając w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, w odniesieniu do wyrażonej na piśmie zapowiedzi pani Anny Korwin–Piotrowskiej, pana Krystiana Markiewicza, pana Macieja Taborowskiego i pana Marcina Dziurdy podjęcia działań pozbawionych podstawy prawnej, mających w istocie doprowadzić do zlekceważenia obowiązku złożenia ślubowania wobec Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, przedstawiam następujące stanowisko.





