Współpraca Polski z USA w czasie wojny w Iranie
Marian Kowalski w rozmowie podkreśla, że ocena konfliktu z Iranem w polskiej debacie jest jego zdaniem jednostronna i oderwana od historycznego kontekstu. Przypomina, że „Iran jest państwem awanturującym się i destabilizującym sytuację na Bliskim Wschodzie”, wskazując na wieloletnią rolę tego kraju w napięciach regionalnych. Odwołuje się także do doświadczeń minionego kryzysu paliwowego, zaznaczając Ludzie spali w samochodach.
Tego nikt nie pamięta, a to Iran wówczas, już w czasie wojny z Irakiem, doprowadził do destabilizacji, zamykając cieśninę Ormuz.
W jego ocenie obecna sytuacja pokazuje znaczenie geopolitycznych sojuszy. Jak podsumowuje, Polska powinna konsekwentnie opierać swoją politykę bezpieczeństwa na relacji z USA. Jak podkreśla:
Trzeba trzymać się Stanów Zjednoczonych, niezależnie od tego, jak będą wyglądały rozmaite konflikty. Nie zostaniemy sami.





