W 2025r. po przynajmniej jedną książkę sięgnęło 41% respondentów powyżej 15 roku życia – tyle samo co w ubiegłym roku. Także na podobnym poziomie – 7 procent., kształtuje się odsetek osób czytających systematycznie.
W badaniu przeprowadzonym przez Bibliotekę Narodową uwzględniono dodatkowo przewagę książek drukowanych nad wersjami cyfrowymi, mimo tego, że osoby stosunkowo młode częściej używają e-booków i audiobooków.
Coraz więcej osób wypożycza książki, bo aż 19 procent., coraz rzadziej jednak pozyskuje się książki z innych źródeł. Zaledwie 26 procent respondentów odpowiedziało, że otrzymuje książki w prezencie, a 43 procent. kupuje je osobiście. To spadek rzędu 7-8 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem.
Badanie zrealizowano metodą CAPI na reprezentatywnej próbie 2005 Polaków w wieku 15+. Jest ono częścią Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025. Terenowy etap badania przeprowadziła firma Research Collective, natomiast założenia metodologiczne, kwestionariusz oraz analiza i interpretacja wyników powstały w Pracowni Badań Czytelnictwa BN.




