Teraz na antenie:
Radio Wnet
Polska

Dramatyczna sytuacja w szpitalach. „Mniej pieniędzy na żywienie to zagrożenie dla leczenia”

Szpitale dostaną mniej pieniędzy na posiłki dla pacjentów. Dr Krzysztof Żochowski w Radiu Wnet zapowiada protest i ostrzega przed skutkami decyzji dla bezpieczeństwa chorych.
Dramatyczna sytuacja w szpitalach. „Mniej pieniędzy na żywienie to zagrożenie dla leczenia”

Wpis na grupie na FB „Jedzenie w szpitalach”: Piątkowe śniadanie na położnictwie w Śniadecji, Białystok. W jadłospisie był jeszcze ser żółty, ale chyba zabrakło

Szekspir pod gwiazdami

Posłuchaj całej rozmowy:

Podczas sejmowej komisji omawiano planowane przez rząd zmiany dotyczące finansowania żywienia pacjentów w szpitalach. Jak podkreślał dyrektor powiatowego szpitala w Garwolinie Krzysztof Żochowski, oznaczają one realne ograniczenie środków przeznaczonych na posiłki dla chorych.

„Tematem komisji była dyskusja na temat proponowanych przez stronę rządową zmian w żywieniu pacjentów w polskich szpitalach. […] Dotychczasowa stawka żywieniowa wynosiła 25,62 zł. W tej chwili ona została zjechana do 21 zł. To jest 20 procent – to jest bardzo dużo.”

Szekspir pod gwiazdami

Jak wyjaśniał, wcześniej środki na żywienie funkcjonowały jako odrębny element finansowania, związany m.in. z programem „Dobry posiłek”.

„Każdy szpital na każde osobodzień hospitalizacji dostawał dodatkowe środki, które pozwalały dużo lepiej odżywiać naszych chorych. W tej chwili te środki zostały zabrane, żywienie pacjentów zostało włączone do ogólnego kontraktu, co powoduje, że szpitale będą otrzymywały znacząco mniej środków.”

Zdaniem dyrektora uderzy to szczególnie w placówki powiatowe, które już teraz mierzą się z trudną sytuacją finansową.

„Już w tej chwili szpitale w Polsce odczuwają istotne pogorszenie warunków finansowych, zwłaszcza dotyczy to szpitali powiatowych. Zabranie kolejnych pieniędzy, tym razem na żywienie, to kolejny strzał między oczy, który będzie miał wpływ na pogorszenie tego, co możemy dla naszych chorych zrobić.”

Szekspir pod gwiazdami

Zapowiedź protestu szpitali powiatowych

Żochowski poinformował, że w związku z sytuacją finansową oraz zaległościami w płatnościach ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia środowisko szpitali planuje protest.

„W związku z zaległościami, które ma fundusz w ostatnich miesiącach, jeżeli chodzi o zapłatę za leczenie chorych, w związku z przeceną w dół wielu procedur, jako Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych planujemy ogólnopolski protest przed Ministerstwem Zdrowia. Nie możemy się zgodzić na te zmiany, które w tak drastyczny sposób godzą w bezpieczeństwo leczenia naszych chorych.”

Demonstracja ma odbyć się na początku marca i – jak zaznaczył – ma być wspólnym głosem środowiska medycznego oraz samorządów.

„Protest odbędzie się w dniu 3 marca przed Ministerstwem Zdrowia na ulicy Miodowej. Organizatorami są pracodawcy szpitali powiatowych. Mamy wsparcie starostów, dyskutujemy z przedstawicielami zawodów medycznych. Musimy się bronić, bo rząd szuka oszczędności wszędzie, również na tych najsłabszych – na naszych chorych.”

Szekspir pod gwiazdami

/ad

Przeczytaj więcej

Prokurator Opitek: Projekt ustawy o biegłych sądowych to wizja gąszczu instytucjonalnego i proceduralnego
Prokurator Opitek: Projekt ustawy o biegłych sądowych to wizja gąszczu instytucjonalnego i proceduralnego
Kolejki do lekarzy i polityczna burza. Gursztyn: wyborcy KO zaczynają mieć kłopot
Kolejki do lekarzy i polityczna burza. Gursztyn: wyborcy KO zaczynają mieć kłopot
Referendum przeciwko Rafałowi Trzaskowskiemu? Michał Moskal: „Bardzo bym chciał, żeby się tak wydarzyło”
Referendum przeciwko Rafałowi Trzaskowskiemu? Michał Moskal: „Bardzo bym chciał, żeby się tak wydarzyło”