W środę do siedziby Krajowej Rady Sądownictwa weszła dwójka prokuratorów Wydziału Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej w asyście policji. Celem Tomasza Narłowskiego i Zbigniew Rzepy są akta rzeczników dyscyplinarnych sędziów sądów powszechnych Piotra Schaba, Przemysława Radzika i Michała Lasoty.
Sędziowie Ci zostali nielegalnie odwołani z funkcji przez Adama Bodnara i Waldemara Żurka. Nie przyjęli do wiadomości skutków tego działania, które nie miało jakiejkolwiek podstawy prawnej. Rzecznicy dyscyplinarni, czyli oskarżyciele sędziów w postępowaniach dyscyplinarnych, są powoływani na kadencje, bez możliwości jej skrócenia.
W reakcji na kontynuowanie tej misji przez Piotra Schaba, Przemysława Radzika i Michała Lasoty Prokuratura Krajowa wszczęła śledztwo. Dotyczącym ono „przywłaszczenia funkcji Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych oraz jego zastępców przez osoby, które zostały tych funkcji pozbawione, a także ukrywania dokumentacji dotyczącej postępowań dyscyplinarnych sędziów i asesorów sądowych poprzez odmowę jej wydania, tj. o czyny z art. 276 k.k. oraz art. 227 k.k.”.





