Teraz na antenie:
Radio Wnet
Polska

„Te rządy wykończą telewizję publiczną”. Ostra diagnoza Agnieszki Romaszewskiej

Agnieszka Romaszewska-Guzy ostrzega w Radiu Wnet przed rozkładem TVP. Krytykuje brak koncepcji dla TVP Polonia, TVP Wilno i Biełsatu oraz sposób, w jaki rząd traktuje media publiczne.
„Te rządy wykończą telewizję publiczną”. Ostra diagnoza Agnieszki Romaszewskiej

Manifestacja pod siedzibą TVP. Demonstranci sprzeciwiają się odwołaniu władz spółki, 20.12.2023 r./ Fot. Hanna Tracz

Szekspir pod gwiazdami

Posłuchaj całej rozmowy:

Narastają obawy o przyszłość kanałów kierowanych do Polaków za granicą – TVP Polonia i TVP Wilno – oraz o kondycję całej telewizji publicznej (w likwidacji). Rzecznik rządu zapewnia, że TVP Polonia „nie zniknie”, ale za kulisami trwają rozmowy o cięciach, a pracownicy nie wiedzą, czy po świętach będą mieli pracę.

https://wnet.fm/2025/11/26/koniec-prawdziwej-tvp-polonia-wrobel-rozwalaja-zespol-i-mosty-z-polakami-za-granica/

Szekspir pod gwiazdami

 

Dla Agnieszki Romaszewskiej-Guzy, wieloletniej dyrektor Biełsatu i byłej szefowej TVP Polonia, ten scenariusz brzmi bardzo znajomo.

To zapewnianie, że wszystko będzie, niezależnie od tego, czy będzie 5 groszy na to i od kiedy, jest bardzo podobne do tego, co przeżyliśmy w Biełsacie. Moja wiara w te zapewnienia jest bardzo mała. Myślę, że to po prostu jest w większości nieprawda

– mówi.

Szekspir pod gwiazdami

Przypomina, że TVP Polonia jest wymieniona z nazwy w ustawie o radiofonii i telewizji, dlatego formalnie nie da się jej zlikwidować, ale można zostawić jedynie „kadłubek” kanału. Znacznie gorzej wygląda sytuacja TVP Wilno, które w ustawie nie figuruje i – jak zaznacza – można nim „dosyć dowolnie” rozporządzać.

Biełsat: z narzędzia soft power do „żałości”

Romaszewska-Guzy w ostrych słowach mówi o losie Biełsatu, który przez lata był – jak podkreśla – jednym z najważniejszych polskich instrumentów oddziaływania na Wschód. Dziś stacja została podzielona na trzy części: białoruską, rosyjską i ukraińską, co w jej ocenie rozbija pierwotną ideę jednego, silnego kanału.

Moim zdaniem to jest dosyć bezsensowne, bo myśmy to umyślnie trzymali razem, żeby to był taki nasz głos na wschód, niezależnie od tego, że zainteresowania tych różnych krajów są różne

– podkreśla. I zwraca uwagę na drastyczne cięcia budżetowe.

Szekspir pod gwiazdami

Kiedy odchodziłam jeszcze w 2023 roku z telewizji Biełsat, to ona miała 63 miliony budżetu. (…) W tej chwili to jest po prostu żałość. (…) Niektóre materiały mają niesłychanie niską oglądalność

– mówi.

Krytykuje również kierunek programowy: flagowym programem ma być dziś śniadaniówka pokazująca, jak żyje się emigrantom w Polsce.

Opowiadanie mieszkańcom Białorusi, jak fajnie żyje się emigrantom w Polsce, może tylko do pewnego stopnia budzić entuzjazm u ludzi zamkniętych u Łukaszenki. (…) Moim zdaniem nie ma w tym kompletnie żadnej koncepcji

Szekspir pod gwiazdami

– ocenia.

Przypomina, że pierwotnie Biełsat miał być precyzyjnym narzędziem soft power – pomagając Białorusinom i Rosjanom poznawać rzeczywistość wokół nich, a nie jedynie reklamą Polski.

https://wnet.fm/2025/11/26/yad-vashem-przekroczyl-rubikon-prof-andrzej-chwalba-o-falszowaniu-historii-i-niemiecko-izraelskiej-narracji/

TVP Polonia i Wilno

Była szefowa TVP Polonia nie ukrywa, że od lat krytycznie patrzyła na ten kanał – ale nie z powodu samej idei, tylko braku spójnej koncepcji.

Szekspir pod gwiazdami

Już wtedy, lat temu 15, uważałam, że brak tej telewizji koncepcji. Że to nie chodzi o to, żeby ją likwidować, chodzi o to, żeby ją wymyślić na nowo, bo się zmieniają nam epoki

– zaznacza.

Zwraca uwagę na ogromne zróżnicowanie potrzeb Polaków w różnych krajach i na fakt, że dziś Polonia ma dostęp do wielu treści internetowych. Jej zdaniem telewizja polonijna mogłaby stać się nowoczesnym, globalnym projektem, który: stawia na programy dla dzieci uczące języka polskiego, korzysta z sieci lokalnych korespondentów (Nowy Jork, Chicago, Żytomierz, Madryt), realnie angażuje widzów w tworzenie treści.

TVP Wilno widzi jako potencjalnie ważne narzędzie, które powinno „promieniować interesującą kulturą polską” na Litwie i jednocześnie przyciągać także litewską widownię, zainteresowaną lokalnymi problemami Wilna i regionu wileńskiego. Ale – jak mówi – nie wie, w jakim kierunku kanał faktycznie poszedł i co będzie dalej po zmianach władz.

Szekspir pod gwiazdami

https://wnet.fm/2025/11/26/robert-winnicki-hegemonia-pis-na-prawicy-sie-skonczyla/

„Reforma i obecna władza to rzeczy nie do połączenia”

Pytana wprost, czy mamy do czynienia z reformą czy z rozmontowywaniem telewizji publicznej, Romaszewska-Guzy nie pozostawia złudzeń.

Ja zupełnie nie mam wiary, że to jest reformowanie. Uważam, że tu nie ma żadnej koncepcji. Naprawdę żadnej. I nie widzę jej ani w Białsacie, ani w Polonii, ani w Wilnie. Tu po prostu nie ma kompletnie żadnej koncepcji, dla kogo i po co my nadajemy te treści

– mówi.

Szekspir pod gwiazdami

Krytykuje też inne kanały, m.in. TVP World po angielsku.

Jest kanał World w telewizji polskiej, w języku angielskim i ja pojęcia nie mam, po co my go robimy, po to żeby pokazywać pana Sikorskiego jakiś czas tam w tym Worldzie?

– ironizuje.

Jej zdaniem obecne kierownictwo telewizji i rząd nie potrafią zdefiniować widza, jego potrzeb ani celu nadawania. Brakuje badań, burzy mózgów, odwagi i fachowości.

Szekspir pod gwiazdami

Reforma i obecna władza to są rzeczy nie łączące się ze sobą. Oni po prostu w ogóle się nie zastanawiają nad celowością tego, co robią

– ocenia.

Surowa ocena rządu i polityki wschodniej

Romaszewska-Guzy rozszerza tę krytykę na całą politykę państwa, zwłaszcza wschodnią.

Uważam, że obecny rząd bardzo słabo sobie radzi, w bardzo wielu dziedzinach. Polska w zasadzie prawie nie prowadzi polityki wschodniej obecnie

Szekspir pod gwiazdami

– mówi.

Wspomina rozmowy z Jadwigą Emilewicz o tym, jak wiele pracy wymagało choćby zwiększenie przepustowości jednego przejścia granicznego z Ukrainą – codzienne zabiegi, przekonywanie partnerów, nieobrażanie się, szukanie rozwiązań. Tymczasem dziś – jak twierdzi – brakuje zarówno „pomyślunku”, jak i odwagi do podejmowania ryzyka.

https://wnet.fm/2025/11/26/fogiel-uderza-w-rzad-tuska-jak-trwoga-to-do-nawrockiego-to-rozdwojenie-jazni/

Za symbol utraconej szansy uważa los Biełsatu.

Szekspir pod gwiazdami

Za stosunkowo niewielkie pieniądze można było mieć narzędzie porównywalne do Deutsche Welle. A nasz rząd wziął i moją ciężką pracę, 17 lat ciężkiej pracy, w zasadzie prawie że zniszczył do zera. Zostały jakieś resztówki, rozwalone w drobny mak

– mówi.

„Te rządy wykończą telewizję publiczną”

Na koniec rozmowy prowadzący pytał wprost, czy w kwestii TVP Agnieszka Romaszewska-Guzy widzi jakiekolwiek powody do optymizmu.

Ja się obawiam, że te rządy wykończą telewizję publiczną i nie jestem w tych obawach osamotniona. Wiele osóļ uważa, że nastąpi rozmontowanie telewizji publicznej. Spada drastycznie oglądalność. Ona nie ma najmniejszych pomysłów się dostosować do współczesności

Szekspir pod gwiazdami

– dodaje.

Zwraca uwagę, że formalna „likwidacja” TVP jest pozorna – instytucja istnieć musi, bo jest powołana ustawą.

To jest całkowicie pozorna likwidacja, ale niesie ze sobą nie tyle likwidację instytucji, co jej rozkład i upadek oglądalności, upadek wpływów i rozkład instytucji

– podkreśla.

Szekspir pod gwiazdami

Przypomina, że Telewizja Polska była największą telewizją publiczną w Europie Środkowo-Wschodniej, a dziś jej znaczenie gwałtownie maleje.

Doprowadziło się do upadku jej znaczenia i będzie to niezwykle trudno odbudować

– kończy.

/fa

Szekspir pod gwiazdami

Przeczytaj więcej

Koniec „farmy Giertycha”? Publicyści mówią o politycznym trzęsieniu ziemi
Koniec „farmy Giertycha”? Publicyści mówią o politycznym trzęsieniu ziemi
„Atomowy” atak ZPG Beaty Marczak na PG Waldemara Żurka
„Atomowy” atak ZPG Beaty Marczak na PG Waldemara Żurka
Kowalski: Co Hołownia robi jeszcze w tej koalicji?
Kowalski: Co Hołownia robi jeszcze w tej koalicji?