Teraz na antenie:
Radio Wnet
Polska

Dotkliwy blamaż żurkowskiego neorzecznika dyscyplinarnego w Sądzie Najwyższym

SN nie uznał umocowania "neorzecznika" dyscyplinarnego, powołanego wskutek machinacji Waldemara Żurka i sędzi Joanny Raczkowskiej. Dopuścił za to do sprawy legalnego rzecznika Michała Lasotę.
Dotkliwy blamaż żurkowskiego neorzecznika dyscyplinarnego w Sądzie Najwyższym

SN/ fot. Jakub Pilarek

Adam Bodnar i Waldemar Żurek bezprawnie pozbawili możliwości sprawowania funkcji rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych Piotra Schaba i jego dwóch zastępców Michała Lasotę i Przemysława Radzika. Obecnie głównym „neorzecznikiem” pozostaje sędzia Joanna Raczkowska.

To właśnie ta ostatnia również bez podstawy prawnej pozbawiła możliwości pełnienia funkcji 9 zastępców rzeczników dyscyplinarnych przy sądach okręgowych i apelacyjnych. Obsadziła te stanowiska swoimi nominatami. W przypadku Sądu Okręgowego w Rybniku propozycję Raczkowskiej przyjęła sędzia Aleksandra Odoj-Jarek, wygryzając tym samym legalnego rzecznika (czyli sędziego, który pełni rolę oskarżyciela w postępowaniach dyscyplinarnych) Jarosława Wodzyńskiego.

Starcie rzeczników dyscyplinarnych w SN

To właśnie rzecznik z Rybnika miał pełnić rolę oskarżyciela w czwartek przed Izbą Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego w sprawie dyscyplinarnej pewnej sędzi (jej meritum nie ma znaczenia dla opisywanych przez nas zdarzeń). Orzekali w tej sprawie Zbigniew Korzeniowski (w logice sporu politycznego tzw. stary sędzia), Marek Siwek (nowy sędzia) i ławnik Marek Molczyk.

Jak ustaliło Radio Wnet, podczas rozprawy doszło do swoistego starcia neorzecznik z legalnym rzecznikiem, którym nie był jednak sędzia Wodzyński. Ten bowiem uznał, że nie ma możliwości organizacyjnej sprawowania swojej funkcji i poprosił o pomoc tzw. głównych rzeczników, którzy działają, zgodnie z ustawą, w oparciu o strukturę organizacyjną Krajowej Rady Sądownictwa. Sędziego Wodzyńskiego zastąpił sędzia Michał Lasota, zastępca Piotra Schaba.

Rzeczniczka Aleksandra Odoj-Jarek przedstawiła składowi orzekającemu swoje umocowanie, pochodzące z nominacji Joanny Raczkowskiej. Sędziowie i ławnik stanęli więc przed kwestią wyboru, który oskarżyciel w tej sprawie jest legalny. Udali się na naradę i wrócili z decyzją, że to Michał Lasota jest prawidłowo ustanowionym zastępcą rzecznika dyscyplinarnego. Sędzia Odoj-Jarek została odesłana z kwitkiem.

Twarda granica wobec bezprawia

O sprawie tej jako pierwsza poinformowała na portalu X sędzia Kamila Borszowska-Moszowska.

Sąd Najwyższy postawił dziś twardą granicę bezprawiu! Zasada legalizmu przestała być pustym hasłem znalazła realne odzwierciedlenie w decyzji procesowej. Na rozprawie II ZOW 4/25 nie dopuszczono do udziału uzurpującej sobie prawo „zastępczyni rzecznika”, powołanej rzekomo przez dublerkę sędzi K.Raczkowską, która sama nie mogła zostać skutecznie powołana

– napisała sędzia z Świdnicy.

Gwarancja przyszłych kłopotów s. Raczkowskiej

Decyzja Sądu Najwyższego jest precedensowa, jeśli chodzi o ocenę nowo „powołanych” przez Joannę Raczkowską lokalnych zastępców rzeczników. Sama sędzia Raczkowska jest już bohaterką postępowania dyscyplinarnego prowadzonego przez rzecznika Przemysława Radzika.

Pierwotnie zarzut popełnienia deliktu dyscyplinarnego postawił sędzi Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego przy Sądzie Okręgowym w Warszawie. Ja to postępowanie przejąłem. I dzisiaj podpisałem postanowienie o uzupełnieniu tego postanowienia, czyli o modyfikacji zarzutów

– mówił niedawno o tej sprawie sędzia Radzik, wyjaśniając że modyfikacja dotyczyła zarzutu zarzutem działania w zorganizowanej grupie przestępczej i dokonania fałszerstwa.

Niezależnie od postępowania dyscyplinarnego wymierzonego w sędzię Raczkowską, legalni rzecznicy zapowiedzieli zainicjowanie postępowania karnego, w związku z jej działaniami w obszarze sądownictwa dyscyplinarnego. Działania te mogą być uznane za kolejną odsłonę ustrojowego zamachu stanu. Śledztwo w tej sprawie, z zawiadomienia Prezesa Trybunału Konstytucyjnego Bogdana Święczkowskiego prowadzi Prokuratura Okręgowa w Warszawie, po skandalicznym odebraniu jej ZPG Michałowi Ostrowskiemu jeszcze przez Adama Bodnara.

https://wnet.fm/2025/11/07/rzecznicy-dyscyplinarni-nie-przyjmuja-do-wiadomosci-skutkow-pozaustawowych-decyzji-waldemara-zurka/

jbp/

Przeczytaj więcej

Prof. Krystyna Pawłowicz: Order Orła Białego nie może być dyplomatycznym „prezentem”
Prof. Krystyna Pawłowicz: Order Orła Białego nie może być dyplomatycznym „prezentem”
Kryzys wizerunkowy PO narasta. „Śmieszkowanie tylko szkodzi”
Kryzys wizerunkowy PO narasta. „Śmieszkowanie tylko szkodzi”
Krzysztof Bosak o KO: „Quasi-mafijna kultura”
Krzysztof Bosak o KO: „Quasi-mafijna kultura”