Teraz na antenie:
Radio Wnet
Polska

Daniel Obajtek: Jeżeli dziś prokuratura chce zarządzać biznesem narodowym, to ten biznes się nie uda

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości Daniel Obajtek w rozmowie z Jaśminą Nowak zarzuca prokuraturze, że w upolitycznionych postępowaniach miesza się do działalności biznesowej spółek Skarbu Państwa.
Daniel Obajtek: Jeżeli dziś prokuratura chce zarządzać biznesem narodowym, to ten biznes się nie uda

Daniel Obajtek/ fot. PetroNews – PKN ORLEN Raport GPW CC BY 3.0

W środę Prokuratura Regionalna w Warszawie ogłosiła europosłowi Prawa i Sprawiedliwości, a w przeszłości prezesowi Orlenu Danielowi Obajtkowi zarzut wyrządzenia spółce Orlen S.A. szkody majątkowej w łącznej kwocie 393 600 zł. Chodzi o wynajęcie za pieniądze Orlenu firmy detektywistycznej.

W Popołudniu Wnet polityk PiS odnosi się do zarzutów prokuratorskich i wskazuje, że stanowią one nieuprawnioną głęboką ingerencję w działanie państwowej spółki.

Tak naprawdę, to nie wiem, co zarzuca mi prokuratura. To jest totalny bezsens. Podejmując 30-40 decyzji dziennie, za grube miliony czy miliardy, zawsze można usłyszeć zarzut, że podjęło się decyzję za szybko, albo że zamówiono za dużo analiz, albo za mało, albo że można było podjąć inną decyzję. Jeżeli prokuratura będzie kierować biznesem narodowym, to niestety nie uda się Polsce być krajem konkurencyjnym, który się rozwija

Szekspir pod gwiazdami

– mówi Daniel Obajtek.

Polityk podkreśla, że przy takim działaniu organów ścigania każdy menadżer będzie się zastanawiał przy podejmowaniu decyzji, co prokuratura zarzuci mu za kilka lat i będzie związany strachem.

https://wnet.fm/2025/09/18/daniel-obajtek-jakim-cudem-zaraza-ktora-wygrala-wybory-ma-jeszcze-takie-poparcie/

Pytany o powody, dla których zdecydował się opłacić firmę detektywistyczną za pieniądze spółki, Obajtek wskazuje na szokujące okoliczności, w których wykonywał swoją pracę, polegającą m.in. na odrywaniu Polski od rosyjskiego uzależnienienia od surowców.

Szekspir pod gwiazdami

Co zrobiłaby pani, gdyby przeprowadzała pani największy proces w historii Polski odrywania od rosyjskiej ropy i gazu – to jest 100 miliardów złotych rocznie – i miałaby pani atak z każdej strony. Wypływałyby pani maile, nagrywano by panią w gabinecie, wypływałoby akty notarialne, książki wejścia i wyjścia z Orlenu, a firmy od czarnego PR za miliony złotych atakowałyby Orlen. Co zrobiłaby pani w momencie, w którym ginie dokumentacja dotycząca pana Sienkiwicza

– zwrócił się Daniel Obajtek do Jaśminy Nowak, nawiązując do sowitych zarobków we współpracy z Orlenem dla podmiotu związanego z byłym ministrem kultury.

Były prezes tłumaczy, że świadomie nie zwrócił się w celu ustalenia przyczyn problemów do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Powiem zupełnie szczerze. Oczywiście była taka ochrona, ale uważam, że była nieskuteczna. Wszystko z firmy „ciekło”, co nie powinno mieć miejsca w żadnym szanującym się kraju

Szekspir pod gwiazdami

– ocenia europoseł.

Zdradza, że wiele z tych informacji, który „wyciekły” odnajdował potem w publikacjach różnych dziennikarzy, którzy nazywali się „śledczymi”.

Siedzą na kanapie i otrzymują informacje ze służb, zasłaniając się prawem prasowym

– drwi z tak rozumianego „dziennikarstwa śledczego” Obajtek.

Szekspir pod gwiazdami

Europoseł zwraca też uwage, że służby, które brały udział w czynnościach wobec Orlenu wielokrotnie dublowały swoje kroki.

Niejednokrotnie tak się zdarzało, że przychodziła jedna służba, sprawdzała jakiś temat przez 3-4 miesiące. A za dwa miesiące przychodzi druga służba i sprawdza to samo. Nie było żadnej wymiany informacji, jedna służba konkurowała z drugą

– mówi Obajtek, który zaznacza, że wielokrotnie współpracował z funkcjonariuszami, którzy zasługują na wyłącznie pozytywną ocenę.

jbp/

Szekspir pod gwiazdami

https://wnet.fm/2025/11/12/marcin-romanowski-robie-wszystko-by-moc-wrocic-do-polski-i-uczestniczyc-w-sprzataniu-tej-stajni-augiasza/

Przeczytaj więcej

Piekielny weekend w Polsce. Padnie rekord sprzed ponad 100 lat?
Piekielny weekend w Polsce. Padnie rekord sprzed ponad 100 lat?
Łukasz Kmita po ujawnieniach ws. Szpitala Południowego: „To nie koniec tej sprawy”
Łukasz Kmita po ujawnieniach ws. Szpitala Południowego: „To nie koniec tej sprawy”
Marek Jakubiak: „Warszawa jest urzędem pracy Platformy Obywatelskiej”
Marek Jakubiak: „Warszawa jest urzędem pracy Platformy Obywatelskiej”