Powrót Polski na drogę pełnej praworządności będzie bardzo trudny; wydaje się że niezbędna będzie zmiana konstytucji.
mówi Marek Wróbel, wskazując przede wszystkim na konieczność uporządkowania hierarchii prawa, a także relacji z Unią Europejską. Jak mówi, droga do uchwalenia nowej konstytucji będzie długa, ale „już na niej jesteśmy”. W ocenie eksperta, Polska musi być przygotowana na budowę europejskiego superpaństwa „metodą salami”, pozatraktatowo.
Dzisiaj niby stoi jak wół w konstytucji, że najwyższym prawem jest konstytucja, a umowy międzynarodowe, które ją zmieniają, muszą zostać zatwierdzone w taki sposób ratyfikowane w taki sposób, jak zmiana konstytucji, czyli większością dwóch trzecich i tak dalej, i tak dalej, ale w taktyce się tego nie robi.
Moim zdaniem próg polexitu nie został przekroczony. Może nie zostanie, bo może jednak ta Unia się cofnie. Nie same Niemcy i Francja są członkami Unii. Chciałem zauważyć i zresztą coraz więcej krajów boczy się i buntuje. To nie jest tak, że wszyscy są posłusznymi wykonawcami woli kolejnego kanclerza Republiki Federalnej Niemiec, który zresztą jest bardzo mało popularny.





