- Były szef CBA Ernest Bejda został zatrzymany w piątek rano przez policję w celu przymusowego doprowadzenia go przed komisję śledczą ds. Pegasusa
- Z punktu widzenia stanu prawnego Ernest Bejda tylko raz nie stawił się wcześniej na wezwanie komisji
- Łącznie komisja wzywała byłego szefa CBA 4 razy, z czego jedno z tych wezwań dotyczy piątku 6 czerwca
- Dwa z czterech wezwań zostało uznanych przez sąd za nieskutecznie doręczone
- Przymusowe doprowadzenie przez policję przy tylko jednokrotnym niestawiennictwie to działanie nieproporcjonalne, rażąco naruszające prawa Ernesta Bejdy
Sejmowa komisja ds. Pegasusa odbywa posiedzenia pomimo, że Trybunał Konstytucyjny uznał, że zakres jej działania narusza przepisy konstytucji. Posłowie nie uznają jednak decyzji tego konstytucyjnego ciała. Kontynuują prace komisji, przy okazji systematycznie zaliczając kolejne sytuacje kryzysowe, związane z niestawiennictwem świadków, którzy nie chcą działać wbrew prawu.
Jedna z takich sytuacji, które miały miejsce w przeszłości, dotyczyła byłego szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego Ernesta Bejdy. Nie stawił się on na posiedzeniu komisji i ta chciała go ukarać grzywną. Jednak Sąd Okręgowy w Warszawie nie wyraził na to zgody, bo komisja źle wyznaczyła datę wezwania świadka. Pisaliśmy o tym na portalu wnet.fm:
https://wnet.fm/2025/03/04/kompromitacja-komisji-ds-pegasusa-sad-przyznaje-racje-bylemu-szefowi-cba/
Nie stawił się raz – od razu go zawinęli
Teraz jednak ma miejsce daleko większy skandal, który niewykluczone, że znajdzie swój finał przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. Okazuje się bowiem, że Sąd Okręgowy w Warszawie wyraził zgodę na przymusowe doprowadzenie Ernesta Bejdy przed oblicze nielegalnej komisji, pomimo, że z punktu widzenia prawa nie stawił się on wcześniej przed tym ciałem na wezwanie tylko jeden raz. Sąd najwyraźniej wyrażając zgodę na przymusowe doprowadzenie nie sprawdził, czy w sprawie Bejdy toczą się inne postępowania i na jakim są etapie.





![Andrij Sadowy: Głupstwo przeciwko przyszłości. Jarosław Kaczyński: [Sadowy] to oczywisty banderowiec! Spór o pamięć i polityczną moralność w świetle oszukania polskiej firmy.](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fpanel.wnet.fm%2Fwp-content%2Fuploads%2F2026%2F06%2FAndrij-Sadowy-nazi-gest-.png&w=3840&q=75)