Teraz na antenie:
Radio Wnet
Ekonomia

Ministerstwo Finansów chce zmniejszyć ilość „gotówki” w obiegu

Resort Tadeusza Kościńskiego pracuje nad przepisami zmniejszającymi próg obrotu bezgotówkowego.
Ministerstwo Finansów chce zmniejszyć ilość „gotówki” w obiegu

Ministerstwo Finansów przygotowuje projekt ustawy obniżającej próg obrotu bezgotówkowego z 15 do 8 tys. zł. Celem obniżenia limitu ma być m.in. uszczelnienie podatkowe i intensyfikacja walki z szarą strefą (wydatki opłacone gotówką powyżej 15 tys. zł nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, co ma chronić przed fikcyjnymi fakturami na duże kwoty). Skutkiem tej zmiany ma być również obniżenie kosztów generowanych przez „gotówkę” ( produkcja i zabezpieczenie banknotów oraz spadek wartości pieniądza), które obecnie sięgają 20 mld zł.

Dyskusja na temat obniżenia progu obrotu bezgotówkowego ma charakter ogólnoeuropejski, a dynamika zmian jest tak duża, że nawet w stosunkowo nowych oficjalnych opracowaniach limity obowiązujące w poszczególnych państwach są już nieaktualne.

A.W.K

Przeczytaj więcej

Prezydent Nawrocki powiedział „nie”. I zrobił to, co rozsądne. SAFE, czyli wielki kredyt Europy i finansowe kajdany
Prezydent Nawrocki powiedział „nie”. I zrobił to, co rozsądne. SAFE, czyli wielki kredyt Europy i finansowe kajdany
Szał atomowy i ofensywa wiatraków. Prof. Pieńkowski: Bez hamulców prawnych rozbijemy się o ścianę
Szał atomowy i ofensywa wiatraków. Prof. Pieńkowski: Bez hamulców prawnych rozbijemy się o ścianę
Friedrich List wraca do debaty ekonomicznej. Dr Krzysztof Mazur: Bez własnego przemysłu nie ma podmiotowości
Friedrich List wraca do debaty ekonomicznej. Dr Krzysztof Mazur: Bez własnego przemysłu nie ma podmiotowości