Teraz na antenie:
Radio Wnet
Polska

Wojciech Zabłocki: Mamy jedną z największych kolekcji fauny i flory w Europie. Jednak nikt nie może jej oglądać!

- Mamy jedną z największych kolekcji fauny i flory w Europie, jednak jest ona poukrywana w magazynach. Powinna ona trafić do Narodowego Muzeum Przyrodniczego! - mówi Wojciech Zabłocki.
Wojciech Zabłocki: Mamy jedną z największych kolekcji fauny i flory w Europie. Jednak nikt nie może jej oglądać!

Wojciech Zabłocki / Fot. Konrad Tomaszewski, Radio WNET

 

 

Wojciech Zabłocki, radny województwa mazowieckiego z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, opowiada o planach reaktywowania Narodowego Muzeum Przyrodniczego. Zostało ono utworzone w 1919 r. na mocy dekretu Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego z połączenia dawnego Gabinetu Zoologicznego Uniwersytetu Warszawskiego i prywatnego Muzeum Branickich. Placówka przestała jednak istnieć wraz z zakończeniem II wojny światowej, a władze Polskiej Republiki Ludowej nie były zainteresowane jej odbudową.

Gość Studia Dublin zaznacza, że w tej chwili jesteśmy jedynym dużym państwem europejskim, które nie posiada państwowego muzeum przyrodniczego. Wskazuje przy tym na pewien paradoks – Polska posiada jedną z największych na kontynencie kolekcji fauny i flory, której wielkość szacowana jest na 8 milionów egzemplarzy. Są one jednak ukryte w magazynach, do których nikt nie ma wstępu.

Szekspir pod gwiazdami

Radny województwa mazowieckiego mówi, w jaki sposób zainteresował się tematem reaktywacji Narodowego Muzeum Przyrodniczego. W 2016 r. rozmawiał on z naukowcami z Instytutu Zoologii Polskiej Akademii Nauk, który swoją siedzibą ma na ulicy Wilczej 64. Budynek ten, będący w słabym stanie, został dodatkowo objęty roszczeniami rzekomych dawnych właścicieli. Słysząc, że Zabłocki, będący ówcześnie burmistrzem Pragi-Północ, walczył z różnymi nielegalnymi działaniami tego typu, zapytali go o pomoc w tej sprawie.

Od słowa do słowa zaczęliśmy kreślić coraz bardziej śmiałe plany. Od przeniesienia instytutu wpadliśmy na pomysł, czemu by w ogóle nie reaktywować całego muzeum, które byłoby z prawdziwego zdarzenia (…). Później temat się bardzo rozwijał, bo dołączały kolejne środowiska i grupy do nas. W tej chwili myślimy nie tylko o reaktywowaniu tego Muzeum Przyrodniczego, ale również o stworzeniu przy tym muzeum chociażby instytutów takich, które by badały geny, (…) migrację gatunków czy zmiany klimatu.

Wysłuchaj całej rozmowy już teraz!

A.K.

Szekspir pod gwiazdami

Przeczytaj więcej

Gorąca sesja Rady Warszawy. Ostre słowa o Szpitalu Południowym
Gorąca sesja Rady Warszawy. Ostre słowa o Szpitalu Południowym
Piotr Gliński: W Warszawie funkcjonuje „brudna wspólnota”
Piotr Gliński: W Warszawie funkcjonuje „brudna wspólnota”
Andrij Sadowy: Głupstwo przeciwko przyszłości. Jarosław Kaczyński: [Sadowy] to oczywisty banderowiec! Spór o pamięć i polityczną moralność w świetle oszukania polskiej firmy.
Andrij Sadowy: Głupstwo przeciwko przyszłości. Jarosław Kaczyński: [Sadowy] to oczywisty banderowiec! Spór o pamięć i polityczną moralność w świetle oszukania polskiej firmy.