Obelisk stanął na warszawskim placu im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Główne uroczystości odbyły się przed gmachem, gdzie mieści się Dowództwo Garnizonu Warszawa.

Trzy godziny wcześniej, w Bazylice archikatedralnej pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela, na Starym Mieście, odbyła się Msza Św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej.
Przejmującą homilię wygłosił ks. Jan Sikorski. Przypomniał on postać Ś.P. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, w kontekście jego politycznych zabiegów mających wzmocnić siłę i niezależność Polski.





