Akcja „Zbieramy 2000 par skarpet” ma na celu zbiórkę skarpet dla najbardziej potrzebujących osób. Jest dalszym ciągiem Światowego Dnia Ubogich w Archidiecezji Krakowskiej i jednocześnie zachętą do pomocy bezdomnym.
Większość bezdomnych dzień i noc spędza w butach na dworze.W zimie to właśnie ich stopy najczęściej wymagają leczenia. Trafiają do szpitala z licznymi obrażeniami wywołanymi przez mróz na którym są skazani żyć. Celem akcji „2000 skarpet” jest zebranie skarpet, które trafią do potrzebujących przez ręce osób na co dzień z nimi pracujących: Albertynki i Albertyni, Dzieło św. Ojca Pio, Caritas, Sant’Egido, Zupa na Plantach.
Aby pomóc, należy kupić skarpety i przekazać je do wskazanych punktów lub zorganizować zbiórkę w miejscach pracy i spotkań i zgłosić ją do organizatorów. Zbiórka skarpet trwa do 6 marca. Lista miejsc, gdzie można oddać zakupione skarpety, znajduje się na stronie sdu.malopolska.pl.
Podczas dokuczliwych mrozów życie osób bezdomnych jest zagrożone. Dlatego w kryzysie przechodzi Zupa na Plantach. „Aż do zelżenia mrozów będziemy wychodzić z ciepłym posiłkiem codziennie wieczorem. Jeśli ktoś chciałby się włączyć w pomoc, w najbliższych dniach będziemy gotować o 18:30 w ŻyWa Pracownia, a o 20:00 jedziemy z termosami z zupą i ciepłą herbatą pod Galerię Krakowską, gdzie bezdomni starają się ogrzewać przed nocą” – zapowiada Piotr Żyłka.



