Arcybiskup Marek Jędraszewski w wywiadzie dla Katolickiej Agencji Informacyjnej, wskazał na setną rocznicę odzyskania niepodległości, jako wezwanie do odbudowy wspólnoty narodowej. Ostrzegł jednak przed pojednaniem pozornym: – Możemy zaklinać rzeczywistość i jako Kościół mówić: Pogódźcie się, bo jest stulecie niepodległości! Ale nic z tego nie wyjdzie, jeżeli zabraknie woli autentycznego spotkania i decyzji o współpracy.
Zastępca przewodniczącego KEP wyraził niepokój spadkiem praktyk religijnych w Polsce. Wiele refleksji poświęcił młodzieży, mówiąc, że jest to jeden z najważniejszych odcinków pasterskiej pracy Kościoła, bo „jeśli nie wykażemy troski o młodzież, przyszłość Kościoła stanie pod znakiem zapytania”.
Niezależnie od tych problemów, metropolita krakowski ufa, że w sensie aksjologicznym Polska może pójść inną drogą, niż większość krajów Zachodu. „Polska może być zachętą, aby wrócić do tego projektu Europy, który jeszcze do niedawna odwoływał się do fundamentów chrześcijańskich” – wyjaśnił.
Ordynariusz krakowski, zapytany o upominanie się Episkopatu Polski o tworzenie korytarzy humanitarnych, odparł, że problem jest także polityczny, a do ich zorganizowania jest niezbędna zgoda państwa, które odpowiada również za bezpieczeństwo obywateli.




